Âlemin ezeliliği meselesinin İbn Sina ve öncesindeki kaynakları
Past eternity of universe İbn Sina and before resources
  1. Tez No: 274083
  2. Yazar: İDRİS CEVAHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kıdem-i âlem meselesi âlemin yaratılıp yaratılmadığından ziyâde, âlemin nasıl/neden ya da hangi şeyden yaratıldığı; ayrıca yaratmanın şeklinin nasıl olduğu üzerindeki tartışmanın kavramlaşmış şeklidir. Âlemin yoktan mı, yokluktan mı veya bir şeyden mi yaratıldığı üzerindeki tartışma günümüze değin süre gelmiştir. Ayrıca kıdem-i âlem tartışması bir yönüyle zamanın kadîm olup olmadığını, zaman ve hareket arasındaki ilişkinin nasıllığını ortaya koyma çabasının felsefîleşmiş halidir. Zamansız ve mekânsız düşünememenin ortaya çıkardığı problemler, kuşkusuz, Tanrı ile âlem arasındaki ilişkinin izahında karşılaşılan zorluklarda kendisini ortaya çıkarmaktadır. Zamanın hareketle başladığı ve hareketin de bir değişmeyi ifade ettiği dikkate alındığında, her yönüyle değişmeye kapalı olan bir Tanrı tasavvuru ve Tanrı'dan sâdır olan mükemmel hareketin zamanla olan ilişkisi nasıldır? Aynı zamanda hareket bir başlangıç, gayeye doğru gidiş ve nihâyetinde bitişi anlatır. Peki, Tanrı'nın fiili hakkında bir gaye, başlangıç ve bitiş nasıl ifade edilebilir?
Özet (Çeviri)
The concept of ?Past eternity of universe? is not just about whether or not theuniverse was created, but it is about Why and How it was created. Whether or not the universewas created from Absence or from an entity is still an ongoing debate. And also, thediscussion about past eternity is the philosophy of relationship between time and movement.Not being able think without time and place becomes obvious when people tried to explainthe relationship between God and universe. When we think that the time began withmovement and movement means alternation, how should we think of God, Who isunalterable, and how should we think the relationship between perfect movement and time.Also, a movement means there is a starting point, a movement to a target and a conclusion.Therefore, how should we explain a target, a starting point and a conclusion about the God?The concept of ?past eternity of universe? began to be discussed by Greekphilosophers, and has not reached to a consensus.