Ekonomik kriz ortamlarında kurumsal iletişim kanallarıyla iç paydaşlara dönük kurumsal itibar yönetimi
Reputation managment with corporate communication channels for internal stakeholders during economic crisis
- Tez No: 274120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kurumsal iletişim ve itibar yönetimi gibi iletişim perspektifli yaklaşımların önemi günümüzde gün geçtikçe artmaktadır. Bu yaklaşımların önemi sadece artmakla kalmamakta kurum yöneticilerinin gündem maddeleri arasına taşınmaktadır. Bir kurumda, üst yönetim ile birlikte kurumsal iletişim departmanının yönetmesi gereken kurumsal itibar, iç ve dış hedef kitleler nezdinde kurumun nasıl algılandığı ile doğrudan ilgilidir. Öyle ki günümüzde olumlu bir itibara sahip olmayan markaların ürün veya hizmetleri tercih edilmemekte, itibar yönetimine önem vermeyen kurumların hisselerine yatırım yapılmamaktadır. Bir kurumun temel yapı taşlarından biri iç paydaşlarından olan çalışanlarıdır. İç paydaşlara dönük kurumsal itibar yönetimi ise günümüzde üzerinde hassasiyetle durulması ve yönetimin de sahiplenmesi gereken bir konudur. Bu çalışma ile özellikle küresel olarak tüm dünyada etkileri hissedilen ekonomik kriz dönemlerinde kurumsal iletişim kanallarıyla iç paydaşlara dönük itibar yönetimi anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of approaches with communication perspective such as corporate communication and reputation management increases day by day. The importance of such approaches does not only increase but also carried over to the agenda items of corporate executives. Corporate reputation to be managed by the executive management and corporate communication department is directly linked to the perception of that corporation by internal and external target groups. To the extent that products or services of a brand not having positive reputation are not preferred nowadays and stocks of corporations not focusing on reputation are not invested in. Fundamental stones of a corporation are its internal stakeholders, namely the employees. Today, corporate reputation management focused on internal stakeholders is a subject that should be underlined sensitively and should be embraced by the management. This study explains the reputation management focused on internal stakeholders by using corporate communication channels especially during economic depression periods experienced globally all around the world.