Kocasinan Belediye sınırları dahilindeki bakkalların sağlık açısından değerlendirilmesi ve olumsuzlukların giderilmesi için yeni bir metodoloji geliştirme
The Development of a new methodology inorder to evaluate and eliminate the negations of the shops within the district of Kocasinan municipality from the pointo health
  1. Tez No: 27413
  2. Yazar: GÜLNUR KARAMAVUŞ (DEVELİOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
85 ÖZET KOCASÎNAN BELEDİYE SINIRLARI DAHİLİNDEKİ BAKKALLARIN SA?LIK AÇISINDAN DE?ERLENDİRİLMESİ VE OLUMSUZLUKLARIN GİDERİLMESİ İÇİN YENİ BİR METODOLOJİ GELİŞTİRME. Bu çalışma Ekim 1991- Mart 1992 tarihleri arasında Kayseri Kocasinan Belediye sınırlan dahilinde bulunan 840 bakkaldan sistematik 1/3 örnekleme ile 240'ı üzerinde yapılmıştır. Ülkemizde yürürlükte olan kanun ve yönetmeliklerdeki ilgili hükümleri dikkate alınarak hazırlanan anket formu bakkalla bizzat araştırmacının kendisi tarafından çeşitli sualler yöneltilmiş veriler toplanmıştır. Bir yandan sorulara verilen cevaplarla eksik ve kusurlar tesbit edilmiş, diğer yandan da gözleme dayalı olarak düzeltilmesi gereken bazı unsurlar saptanmıştır. Bu eksik ve kusurların giderilmesi hususunda mevcut mevzuat dikkate alınarak kusurlu görülen bakkallara çeşitli uyanlar yanında ayrıca eğitim verilmiştir. Sorunların bertaraf edilmesine çalışılmıştır ve tüm elde edilen veriler bilgisayar aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma grubunun %90.8'ini erkekler, %9.2'sini kadınlar oluşturmaktadırlar. Esnaf muayene kartları mevcut olan bakkalların %81.9'u sağlık muayenelerini zamanında yaptırmışlardır. Bakkalların %19.2'sinde şikayetçi oldukları bir rahatsızlık durumu tesbit edilmiştir. Bu rahatsızlıklar; kardiovasküler sistem şikayetleri, solunum sistem şikayetleri, boşaltım sistem şikayetleri, eklem ve vücut ağrıları ve sindirim sistemi şikayetleri idi.86 Sıhhi zabıta yönetmeliğine göre bakkallara yapılan ziyaret sırasında çeşitli eksiklikler saptanmış ve verilen eğitim sonucunda; Yaş, öğrenim durumu ve gelir düzeyinin yasa ve yönetmeliklere uygun hareket etme oranını etkilediği saptanmıştır. Esnaf muayene ve denetiminden sorumlu kuruluşlar arasında işbirliği bulunmadığı, yetki kargaşası olduğu, mevzuatın kendi içerisinde çelişkileri bulunduğu, hizmeti yönetecek sayı ve nitelikte personel olmadığı, cezaların yetersiz olması, yasa ve yönetmeliklerin işlerliliğini olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY THE DEVELOPMENT OF A NEW METHODOLOGY INORDER TO EVALUATE AND ELIMINATE THE NEGATIONS OF THE SHOPS WITHIN THE DISTRICT OF KOCASINAN MUNICIPALITY FROM THE POINT O HEALTH. This study was conducted between the dates October 1991 -March 1992 among 240 shops within the total 840 by systematic sampling the district of Kayseri Kocasi- nan Municipality. The concerning rules of the regulations and the lawsbeing in force in our country were taken in to consideration while the guestionairre was prepared for shopkeepers before distributed and collected personally by the researcher, while the deficiencies and defects were determined by the data collected. Where as some elements that sho uld be rectified by super vising were determined. Inorder to eliminate the deficiency and defects dealing with this subject the shopkeepers who were at fault were warned and given knowledge. The problems were tried to be eliminated. And all the data we re analysed with the aid of a computer. The group that was studied was formed of %90.8 men and %9.2 women. %81.9 of the shopkeeper who have got Trade Check-up cards had done the check-ups on ti me. A disturbance was found among. %19.2 of the complaining shopkeepers, Theire disturbances; Cardiovascular system complaints, respiratory system complaints, ge- nito - urinary complaints, joint and body pains and digestion system complaints. According to regulations of Health officers, after the visit and education of shop keepers the deficiencies were determined. It has been found that age, education level, income level affects the rate of acting properly. It was seen that among, the institutions who are responsible for trade Health and inspection there were no cooperation, confusiron of authority, the subject was a di lemma in itself, there wasn't enough and qualified personnel to serve the duty, fines were insufficient the activite of lawsand regulations had been affected negatively.