Kayseri ili SSK Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine baş vuran 15-49 yaş grubu evli kadınların birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanma durumunun değerlendirilmesi
- Tez No: 27414
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
75 6. ÖZET Bu çalışma, Kayseri Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran 15-49 yaş grubu kadınların birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanma durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 15.12.1991 ve 15.2.1992 tarihleri arasında SSK Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine baş vuran 15-49 yaş grubu kadınlardan 308 kişi alınmıştır. Hazırlanan anket formu kadınlarla karşılıklı görüşülerek araştırıcı tarafından dolduruldu. Elde edilen veriler kodlandıktan sonra, gerekli istatiksel analizler yapılarak bilgisayarda değerlendirildi. Araştırmaya alman kadınların % 33.7'si ilkokul eğitimli olmayıp, % 66.3'ü ilko kul eğitimlidir. Kadınların % 96.4'ü ev hanımı olup, eşlerinin sosyal güvencelerinden yararlan maktadırlar. Bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğinde kadınların % 77.5'i SSK hasta nesini, % 19.8'i sağlık ocağını tercih etmektedirler. Kadınların son gebeliği sırasında sağlık kontrolünü yaptırmaları, gebelik döne minde tetanoza karşı bağışıklanmaları, 0-6 yaş çocuklarının sağlık personeli tarafın dan ziyaret edilmeleri, Raşitizmi bilme durumları yetersiz düzeydedir. Kadınların büyük çoğunluğu çocukların ölümüne neden olan hastalıkları, 0-6 yaş çocuklara yapılması gereken aşılan, çocuklara ek besinlerin verilmesi hakkındaki bilgileri yeterli düzeydedir. Kadınların % 65.2'sinin korunma yöntemi kullandığı, etkili korunma yöntemlerin den rahim içi aracı (RIA), etkisi sınırlı yöntemlerden geri çekme yöntemini daha fazla76 kullandıkları bulunmuştur. 15-24 yaş grubu kadınlar, korunma yöntemini diğer grup kadınlardan daha az kullanmaktadırlar. Kadınlar son doğumlarını % 57.1 oranla SSK hastanesinde gerçekleştirmişlerdir. 15-24 yaş grubu kadınların kendi kendine doğum yapma oranlan diğer yaş gruplarına göre daha düşük düzeydedir. Kadınların eğitim durumları ile gelir düzeylerinin sağlık hizmetlerinden yararlanmalarında etken olduğu bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
77 7. SUMMARY This work has been done to investigate how women who apply to Social Security Hospital (SSKH) Gnynecology and Obstetric Policlinic who are aged between 15-49 make use of primary health services. This investigation involves 308 women who applied to SSH from 15 December 1991 to 15 February 1992 Questionnaire has been filled by the investigator by face to face dialog with women. After the data had been coded they were analyzed statistically and worked with computer. 66.3 % of women who take part in the investigation have finished primary school and 33.7 % have not, 96.4 % of women are housewives who use their husbands' social securities. When they need a health organization 77.5 % of the women prefer (SSH) and 19.8 % prefer Primary Health Services. Having health control, having injections against tetanus in pregnancy and paying visits to children aged between 0 - 6 by health staff and diagnosing (Raşitizm) are inadequate. Great variety of women have enough information about ilnesses which can cause death of children, and injections necessary for children aged between 0-6 and feeding children with extra food. It hasbeen understood that 65.2 % of women are protected from unvanted pregnancy and they use intra-uterin device as an efficient protection method and coitos interrupts as a limited efficient method more. Women aged between 15-24 are protected from unwanted pregnancy less than others.78 57.1 % of women gave their last births in SSH. Women aged between 15-24 give birth under unhealty conditions lees than the others. It has been found that their use of health services is affected by their education and income. According to the data collected, adequate suggestions have been made at the end of the investigation.