İslam Ceza Hukukunda hırabe (eşkıyalık) suçunun mahiyeti ve hukuki sonuçları
The importance of banditry crime and its legal results in the Islamic Law
  1. Tez No: 274130
  2. Yazar: BETÜL BADİĞİNLİ OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İslâm hukukunda Hırâbe Suçunun Mahiyeti ve Hukukî Sonuçları ile ilgili bu çalışma bir giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından meydana gelmektedir.Giriş kısmında ?Genel Bilgiler? başlığı altında konunun önemi, sınırlandırılması, sunulması ve kullanılan kaynakların değerlendirilmesi hakkında genel bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde hırâbe suçunun mahiyeti, hukuki dayanağı ve hırâbe suçunun unsurları; hırâbe suçunun gerçekleşmesi için aranan şartlar, yolları kesenlere ait, yolları kesilenlere ait, mala ait ve yol kesme olayının geçtiği yere ait şartlar açıklanmıştır.İkinci bölümde ise muhâribe uygulanacak ceza ve cezada göz önünde bulundurulacak kriterler açıklandıktan sonra hırâbe suçunun ispat vasıtaları ve hırâbe suçunun cezasını düşüren durumlar değerlendirilmiştir.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılarak ulaşılan netice belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research that releated to the importance of banditry crime and its legal results, in the Islamic Law, comes into being an introduction two part and the last part.In the introduction, there is a title that ?General Informations? that give information about the importance and restrictions of subject and sorces which are used in this work.In the first part, the importance of banditry crime, its legal support and The Conditions of Banditry Crime, Belonging the People Who Block the Ways, Belon ging the People Whose Ways Were Blocked, Belonging to Property and The Place That Releated to the Event of the Ways Blocker were explained.In the second part, the proof meanses and the situation that cancels the punishment of banditry crime were utilized after the punishment that put to the bandits and explained the criterions that are most important things for punishment in the Islamic Criminal Law.In the part of conclusion, a general evaluation was made and result that was reached was explained.