Bir iktidar tekniği olarak kadına yönelik tecavüz tehdidi
Rape threat towards women as a technique of power
  1. Tez No: 274175
  2. Yazar: OMCA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Hegemonik erkekliğin inşasında ve yeniden üretiminde toplumsal bağlamını bulan tecavüz, şiddetin cinsellikle birleştirildiği ve kadının bu kapsamda edilgen cinsel nesneler olarak konumlandırıldığı bir erkekliğin ifadesini oluşturmaktadır. Tecavüzün gerçekleşme sıklığı ve zeminindeki erkekliğin toplumsal olarak korunmasının ortaya çıkardığı düzenlilik, kadınlarda benzer sonuçlarla ortaya çıkan yaygın tecavüz korkusuna vücut vermektedir.Tecavüz korkusu, kadınlara yaygın olmakla ve benzer yaşam biçim ve mekânlarına yönelten etkisi ile sosyal bir sorundur.Toplumsal olarak, özellikle toplumsal cinsiyet normları çerçevesinde anlamlandırılan tecavüz ve aynı çerçevede kurulan tecavüz korkusu, kadınların yaşamlarını, toplumsal cinsiyet normlarına uygun olarak sınırlandırmaları ve biçimlendirmeleri ile sonuçlanmaktadır. Böylece, kadınların eril iktidar altında sınırlandırılmaları, bu normlar kapsamında fakat kadınların kendilerini içsel olarak denetlemeleri ve düzenlemeleri şeklinde gerçekleşmektedir. Bu bakımdan, tecavüz korkusu, kadınların eril iktidara tabiiyetlerini sağlamakta ve bu iktidarın sürdürülmesinde rol almaktadır. Böylece tecavüz korkusu politik bir meseledir.Eril iktidar, modern devlet iktidarı ve kapitalist üretim ilişkilerinin çakıştığı bir alana ait olarak tecavüz korkusu, farklı toplumsal iktidar ilişkileri arasındaki uyum ve karşılıklı ilişkilere dair bir gösteren olmaktadır. Aynı zamanda bu iktidar ilişkileri, tecavüz korkusunun oluşumu sürecine katılmakta ve tecavüz korkusunun tarihsel nitelikleri üzerinde belirleyici olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Rape which finds its social context in the construction and reproduction of hegemonic masculinity, is a expression of a masculinity, in which violence and sexuality combined and woman located as a passive sexual object. The regularity of rape revealed by social protection of the masculinity which is the background of rape and its frequency, generates fear of rape, which results in similar consequences in women?s life.Fear of rape is a social problem that it is common for all woman and its effects direct similar life styles and private sphere.In its social understanding especially within the framework of gender norms, rape and fear of rape as constructed under the background of gender norms, results in limiting and forming of women lives in conformity with gender characteristics. Thus, social control of women under masculine domination materialize in internal limit and regulation by women themselves within the gender norms. In this regard, fear of rape provides women?s adaptation to masculine domination and has a role in the maintenance of power. Thus, fear of rape is a political problem.As fear of rape refers to a field that masculine domination, modern state power and capitalist production relations cross, fear of rape is a indicator of consistence in power relations. Also, these power relations participate in the period of formation of female fear and are constitutive in historic characteristics of fear of rape.