Aristoteles'te fizik metafizik ilişkisi
The relationship between physics metaphysics in Aristotle
- Tez No: 274174
- Danışmanlar: PROF. DR. MURTAZA KORLAELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZETAristoteles felsefe tarihindeki en önemli filozoflardan biridir. Özellikle doğa araştırmaları alanındaki büyük başarıları onun varlık ve zihin dünyasındaki çift taraflı araştırmalarından oldukça etkilenmiştir ki işte doğa felsefesinin kullandığı kavramlar da bir adı da metafizik olan ilk felsefe tarafından analiz edilmektedir. Bu durum şu şekilde formule edilebilir: Varlığın kendisinin araştırılmasına eşlik edecek şekilde doğal varlıkların araştırılması. Bu sayede her biri araştırma alanının bir tarafına yönelmiş olmakla birlikte birbirlerini gerektiren ve tamamlayan iki temel bilimden söz edilmesi mümkün olmaktadır. Yine bu sayede doğa bilimi ile ona eşlik eden ve ona yön veren metafizik arasında çok güçlü bir bağdan söz edimesi mümkün olmuştur. Aristoteles fiziği de metafizikle olan bağıyla birlikte ve bu bağa dayanarak var olmuştur.Bu ilişki iki yönlüdür. Hem Aristoteles fiziğinin şekillenmesindeki metafizik etkiyi telmih eder hem de metafiziğin ele aldığı problemlerin belirlenmesinde kendisine problem kaynağı sağlaması açısından fizik araştırmaların metafizik üzerindeki tesirini ihtiva eder. Aristoteles felsefesinde metafiziğin fiziği daha çok etkilediği söylenebilir.Aristoteles'e göre bütün bilimler kanıtlamalarla iş gördüğü ve birtakım aksiyomlardan hareket ettiği için bu aksiyomları ortaya koymak kadar onların geçerliliğini test etmek de kanıtlamaların ilk ilkelerinin doğasını incelemek de ilk felsefe olarak adlandırılan metafiziğin görevidir. Bu yüzden fizik bilimi metafiziğe bağlıdır. Hemen bütün özel bilimlerin kullandığı töz, neden, sebep gibi kavramların incelenmesi de metafiziğin alanına dâhildir.Metafizik bu kavramları tahlil eder, özel bilimler ise bunları kullanır. Dolayısıyla bu açıdan da fiziğin metafiziğe bağlı olduğu görülebilir. Ne var ki zorunlu olarak fizik ve metafizik açıklamalar gerek kavram gerek konu gerekse kapsam açısından bazen örtüşebilir bazen de ayrılabilir. Yine bazı durumlarda biri diğerinden daha kapsamlı olabilir. Her bilimin yerini tayin eden ve yetkisi bütün bilimlerin üzerinde olan bir bilim olarak metafizik bilimin de yetki ve sınırlarını bu arada fiziğin de yetki ve sınırlarını tayin eder.Aristoteles'e göre doğa ve varlık hakkında genel bir açıklama asla sadece duyusal cisimlerin açıklanmasıyla sınırlı kalmamalıdır. Evrenin tümünü kapsadığı gibi felsefi açıdan geniş bir araştırma alanını özellikle de metafizik bir kavrayışı gerektirir. Metafizik katkı olmadan böyle bir araştırma Aristoteles'e göre maddi düzenden ilkelere evrensel bir geçerlilik izafe etmek anlamına gelecektir. Hâlbuki varlıkların ilkelerini araştırmak varlık olmak bakımından varlığı araştırmak anlamına gelir. Varlık olmak bakımından varlığın kendisinin araştırılması ise varlığın ögelerini araştırmaktan farklı ve daha üst düzey bir araştırma alanıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAristotle is one of the most important philsophers in history of philosophy. İn the history of natural science his mainly achivement was results that arrived in a mutual studies in being and mind. The notions which has been used by philosophy of nature had been analysed by prote philosophy in other name metaphysics. This fact if desired to express in a brief formulation may be said like this: İnquiry os natural beings which accompanied by inquiry of being itself. So that it was possible to talk about two basic science which each requiring and complematary each them was directed to one side of the research area. Thus, very strong connection between the metaphysics and science of nature and the metaphysics accompanying to physics has been occured.However, this bond on the basis of Aristotelian physics and metaphysics closely tie each other and our study constitutes the subject of the relationship between Aristotelian physics and metaphysics. This relationship is two-fold. Brings to mind the metaphysical effect in formation Aristotelian physics and metaphysics, the source of problems in determining its physical research on the efficacy of the metaphysical content. Nevertheles it is possible to say in the philosophy of Aristotle science of physics, more affected by metaphysics.All the sciences according to Aristotle process wiht demonstration and moves from some axioms. Therefore, to test the validity of these axioms put forward as their task of first philosophy called metaphysics. So the science of physics depends on metaphysics. Examination of the all concepts used by the special sciences, like subtance, cause, reason, included in the field of metaphysics. Metaphysics analyzes this terms and special sciences uses them. So it can be seen in terms of physics and metaphysics is bounded. However both physical and metaphysical explanations, necesseraly the terms of both scope of topics and sometimes overlap and sometimes can be divided. However, in some cases than the other one can be comprehensive.The metaphysics as a science determining the location of each of science with jurisdiction over all the sciences, shall appoint the powers and limits of the authority of all science in the way of physics. According to Aristotle, general explanation abaout nature and existence never should not be limited to a description of just about sensory objects. Covered all aspects of the universe such as the philosophical understanding of a wide field of research in particular requires a metaphysical comprehension. Without such a research without metaphysical contribution according to Aristotle to attribute the material layout will mean the principles of universal validity.However the investigating of principle of being is means to investigate the being qua being is presence of assets in terms of the principles of research. To investigating of being qua being is different from the investigate of elements of being as a senior research field.