Yerel yönetimlerde kurum içi hizmet birimlerinde halkla ilişkiler eğitimi
Public relations education for the in-house service departments of local administrations
  1. Tez No: 274198
  2. Yazar: ALEV AYYILDIZ KIZIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASRET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkelerin gelişmiş olarak nitelendirtebilmesi, fertlerinin sosyal, ekonomik ve her türlü yaşamsal ihtiyaçlarına etkin şekilde cevap verebilmeleriyle ölçülür. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde de etkili ve verimli hizmet, kurumsal imkanların artması ve teknoloji kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte daha da hızlanmıştır.Kaliteli hizmetin sağlanması noktasında ise kamu kurumlarına büyük görev düşmektedir. Kamu kurumları arasında da vatandaşla en çok irtibatta bulunan kurum belediyelerdir. Yerel yönetimlerin en etkin kurumu olan belediyeler, topluma karşı sorumlu ve saygılı bir işleyiş içinde olmalı ve beklentilere cevap verecek ölçüde kendini yetiştirmelidir.Gerek kurum içi gerekse halka dönük sorumluluğunun bilinciyle hareket etmeye çalışan belediyelerde, üstlenilen görevlerin maksimum düzeyde yerine getirilmeye çalışılması, kurum içi eğitim olgusunun oluşmasını sağlamıştır.Görevde bulunan personelin niteliksel açıdan yetiştirilmesine önem veren belediyeler hizmet içi eğitimlerle teknik bilgi ve donanımı arttırmayı amaçlamışlardır. Son yıllarda yalnızca verilen teknik bilginin yeterli olmadığı görülmüş, insan ilişkileri, etkili konuşma, beden dili ve sağlıklı iletişim başta olmak üzere tüm bu konuları kapsayan halkla ilişkiler eğitimine yer verilmeye de başlanmıştır.Verilen halkla ilişkiler eğitiminin görevli personeli olumlu yönde etkilemesi, yerel yönetimler kanununda değişiklik meydana getirmiş belediyelerin kimi bölümlerinde halkla ilişkiler eğitimi zorunlu hale gelmiştir.Hizmet içi eğitimle birlikte gerek teknik açıdan gerekse sosyal açıdan yeterli donanımlara sahip olan personel sayısı artacak, böylelikle, halka verilen hizmetlerin daha çabuk ve daha nitelikli olması sağlanacaktır.Eğitim ve hizmet içi eğitim kavramlarının incelenip, yerel yönetimlerde hizmet içi eğitimin değerlendirildiği bu çalışmada, belediye personeline verilen halkla ilişkiler eğitiminin personel üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Defining countries as developed depends on their capability to meet the social, economic, and all kinds of vital needs of their people, effectively. In developed and developing countries effective and efficient service has become more rapid due to increasing institutional facilities and spreading means of technology.Public institutions do have a major role in terms of providing quality service. Municipalities have the highest frequency of contact with citizens among all public institutions. Being the most influential institution of local administrations, municipalities should operate in a respectful and responsible manner towards the society, and develop themselves in order to meet the expectations.The need for maximum fulfillment of the undertaken duties by municipalities, which try to act in accordance with their responsibility toward both the public and the institution itself, has paved the way for the concept of in-service training.Municipalities that attach importance to improve their staff in terms of quality have embraced the aim of enhancing technical knowledge and implement with in-service trainings. In recent years it has been witnessed that technical information is not enough by itself, and public relations training, mainly including subjects like human relations, effective speaking, body language, and healthy communication, has begun to be provided.The fact that public relations training has influenced the staff in a positive way raised some amendments within the local administrations law and public relations training has become obligatory in some departments of municipalities.With in service training the number of technically and socially well-equipped staff will increase, thus public service will be qualified and fast.This study, in which concepts of training and in-service trainings have been analyzed and in-service training in local administrations has been evaluated focuses on the effects of public relations trainings on municipality staff.