Hizmet birimlerinde halkla ilişkilerin dünü ve bugünü
The evalution of public relations efforts of services providing units
  1. Tez No: 204495
  2. Yazar: EMİNE ÇETİN SARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN DİKME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ * SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜHİZMET BİRİMLERİNDE HALKLA İLİŞKİLERİN DÜNÜ VEBUGÜNÜYÜKSEK LİSANS TEZİEMİNE ÇETİN SARIANABİLİM DALI: İLETİŞİMKOCAELİ, 2006T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ * SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜHİZMET BİRİMLERİNDE HALKLA İLİŞKİLERİN DÜNÜ VEBUGÜNÜYÜKSEK LİSANS TEZİEMİNE ÇETİN SARIANABİLİM DALI: İLETİŞİMDANIŞMAN: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN DİKMEKOCAELİ, 2006T.C.KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ * SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜHİZMET BİRİMLERİNDE HALKLA İLİŞKİLERİN DÜNÜ VEBUGÜNÜYÜKSEK LİSANS TEZİTezi Hazırlayan: EMİNE ÇETİN SARITezin Kabul Edildiği Enstitü Yönetim Kurulu Tarih ve No:Yrd.Doç.Dr. Hüseyin DİKME Yrd.Doç.Dr. Kerim KARAGÖZ Yrd.Doç.Dr. Vedat DEMİRKOCAELİ, 2006SUNUŞBilgi toplumunun sürekli olarak gelişim içinde olması, insanların aldıkları hizmetkonusunda daha bilinçli davranmalarına ve hizmeti sunandan daha fazla ve farklıtaleplerde bulunmalarına zemin hazırlamıştır.Yaşanılan hızlı gelişmeler insanı sınırlayan çerçeveleri yıkmış, günlük hayatıevrensel bir boyuta taşımıştır. Bu nedenle de hizmetin sunumunda kaynak olankurum ve kuruluşlar kendilerini yenilemek, geliştirmek ve benzerlerinden farklılıklaryaratmak çabası içine girmişlerdir. Bu bağlamda halkla ilişkiler çalışmaları büyükönem kazanmıştır. Halkla ilişkiler, yerel yönetimlerden büyük ölçekli ve küçükölçekli işletmelere, kamu kuruluşlarından lokantalara, ulaşım sektörüne kadar heralanda kendini hissettirmektedir.Halkla ilişkiler ticari olan ya da olmayan tüm örgütleri ilgilendirir. Bir örgütleilişkide bulunan kişilerin oluşturdukları tüm iletişim, halkla ilişkileri oluşturur.İnsanlar tamamen toplum dışına çıkmadıkça ve insancıl ilişkileri kesmedikçe halklailişkilerin içinde olmaktan kaçınamazlar.Bu çalışmada, halkla ilişkiler uygulamalarının gündelik hayatımızdaki yeri veönemi üzerinde durulmuş, hizmetin sunumundaki etkilerinin anlaşılması amacıgüdülmüştür.Son söz olarak, bu çalışmada yardımlarını, ilgi ve desteğini esirgemeyen, bilgi vetecrübelerinden yararlanma olanağı sağlayan saygı değer danışmanım Yrd. Doç. Dr.Hüseyin DİKME'ye sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca, bu çalışma sürecindedesteklerini esirgemeyen eşime ve aileme, uygulama aşamasında kurum çalışanlarıarkadaşlarıma teşekkür etmeyi bir borç bilirim.Kocaeli, Mayıs 2006 Emine ÇETİN SARIİÇİNDEKİLERSUNUŞâ€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦..IİÇİNDEKİLER……………………………………………………………………..IIÖZET………………………………………………………………………….…….VABSTRACT……………………………………………………………..…………VIŞEKİLLER VE TABLOLAR DİZİNİ…………………………………….……VIIGİRİŞâ€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦...1BİRİNCİ BÖLÜMI. HALKLA İLİŞKİLER HAKKINDA GENEL BİLGİLER1.1. HALKLA İLİŞKİLERİN TANIMI VE ÖNEMİ………………..…….…..……..31. 1.1 HALKLA İLİŞKİLERİN TARİHSEL GELİŞİMİ………..………..……...61.1.2. DÜNYA'DA HALKLA İLİŞKİLERİN GELİŞİMİ………..…….....……..61.2.3.TÜRKİYE'DE HALKLA İLİŞKİLERİN GELİŞİMİ……….…….……….81.2. HALKLA İLİŞKİLERİN GÖREVLERİ, KULLANILANARAÇLAR, YÖNTEM VE TEKNİKLER…………………………......……..….91.2.1.TANIMA……………...………………………………………………101.2.1.1.Kullanılan Yöntem ve Teknikler……………………………101.2.1.2.Anketler…………………….……………….………………101.2.1.3.Toplantılar……………………………..…………………….111.2.1.4. Basın Takibi ve Basınla İlişkiler………….……..………….111.2.1.5. Danışma…………………….……………………...……….121.2.1.6.Hedef Kitleyle Yüzyüze İlişkiler……………..……………..131.2.2.TANITMA…………..……………………………………...….……..131.2.2.1. Kullanılan Yöntem ve Teknikler………………………..….141.2.2.2.Yüzyüze İletişim…………………………………..………..141.2.2.3. Kitle İletişim Araçları……………….………….…….……171.2.2.4.Diğer Araçlar……………….……………………..………..17II1.3. HALKLA İLİŞKİLERLE KARIŞTIRILAN KAVRAMLAR……….........…..191.3.1 Reklam ve Halkla İlişkiler…………………………………………....201.3.2. Pazarlama ve Halkla İlişkiler…………..………………………..…..201.3.3. Propaganda ve Halkla İlişkiler………………………..………..……211.3.4. Lobicilik ve Halkla İlişkiler……………………..…………………..221.4. HALKLA İLİŞKİLERİN AMAÇLARI, TEMEL İŞLEVLERİVE HALKLA İLİŞKİLER SÜRECİ â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦.…………221.4.1 HALKLA İLİŞKİLERİN AMAÇLARI…………...…...…...………..221.4.1.1. İŞLETME AÇISINDAN AMAÇLARI…….....…….……..231.4.1.1.1. İşletmeyi Koruma…………………..…………....231.4.1.1.2. Finansal Güçlenme…….…………………...……241.4.1.1.3.Saygınlık Sağlama……………………….……….241.4.1.1.4. Satış arttırma…………...…………………..….…241.4.1.1.5. Eleman Temin Etme………….…………….……241.4.1.2. TOPLUMSAL AÇIDAN AMAÇLARI……..……..……....251.4.2. HALKLA İLİŞKİLERİN İŞLEVLERİ……………………..……….251.4.2.1.Dürüstlük…………………………………...………………251.4.2.2.İnandırıcılık……………………………………...........……261.4.2.3.Çift Yönlü İletişim Kurmak………...…………….………..261.4.2.4.Sabırlı Çalışmak………………….……………..……....….271.4.2.5.Yineleme…………………...……………………….….…..271.4.3. HALKLA İLİŞKİLER SÜRECİ……………………………….……281.4.3.1 ARAŞTIRMA…………………………………….………..281.4.3.1.1. Kaynak Taraması……………………….……….291.4.3.1.2. Soruşturma……………………………..…..……291.4.3.1.3. Anketler…………….…………………..….…….301.4.3.1.4. İşletme İçi Araştırma…………………….....……301.4.3.2 PLANLAMA…….…………..……………………………..301.4.3.3 UYGULAMA……..………………………………….…....311.4.3.4 DEĞERLENDİRME……………………….……………...32IIIİKİNCİ BÖLÜM2. HİZMET BİRİMLERİ VE HİZMET PAZARLAMASI2.1. HİZMET KAVRAMININ TANIMI VE ÖZELLİKLERİ……………..……362.1.1. HİZMETLERİN SINIFLANDIRILMASI…………..……….……382.1.1.1. Pazarlanabilir ve Pazarlanamayan Hizmetler……..…..…382.1.1.2. Üretici ve Tüketici Hizmetler……………………....……392.1.1.3. Hizmetin Yapısına Göre Sınıflandırma…………......…...392.1.1.4. Müşteriyle Olan İlişki Türüne Göre Sınıflandırma………392.1.1.5. Hizmeti Sunan Kurumun Esnekline Göre Sınıflandırma...402.1.1.6. Hizmet Dağıtım Biçimine Göre Hizmetler………..……..41ÜÇÜNCÜ BÖLÜM3. HİZMET BİRİMLERİNDE HALKLA İLİŞKİLERİN KONUMU3.1. ARAŞTIRMANIN AMACI ve ÖNEMİ……………………………...…...433.2. ARAŞTIRMAYLA İLGİLİ SINIRLAMALAR………………………......443.3. ARAŞTIRMANIN HİPOTEZLERİ……...…………….…………...….....443.4. ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ………………………………………..….453.4.1. EMNİYET TEŞKİLATINDA HALKLA İLİŞKİLER………...….473.4.2. SAĞLIK KURUMLARINDA HALKLA İLİŞKİLER…………....483.4.2.1. İl Sağlık Müdürlüğü'nde Halkla İlişkiler…………….….483.4.2.2. Kamu Hastanelerinde Halkla İlişkiler…………………...573.4.2.3. Özel Sağlık Kuruluşlarında Halkla İlişkiler………….….603.4.3. EĞİTİM KURUMLARINDA HALKLA İLİŞKİLER…………....623.4.4. BELEDİYELERDE HALKLA İLİŞKİLER ………………….….63SONUÇ VE ÖNERİLER…………………………………………………….....69KAYNAKÇA……………………………………….………………………...…71EKLER: ANKET SORULARI……………………………….……………….74ÖZGEÇMİŞâ€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦â€¦.77IVHİZMET BİRİMLERİNDE HALKLA İLİŞKİLERİN DÜNÜ VE BUGÜNÜÖZETHizmet birimlerinde halkla ilişkiler çalışmalarının hizmeti alanla hizmeti verenkişi arasındaki ilişkinin kalitesini belirleyen zaman süreci ve gelişim göstergesi,yaşamımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda bir değişim ve gelişimgösteren bu hizmet anlayışındaki en büyük etmen, halkla ilişkiler çalışmalarınaverilen önem, bu alanda yetişmiş kişilerin bu hizmetlere getirilmesiyle etkinliği dahada artış göstermiştir. Özellikle de kamusal alandaki hizmet birimlerinde bu anlayışınyerleşmeye başlamasıyla daha da insancıl ve kaliteli hizmet almak mümkün halegelmektedir. Bu konudaki çalışmalar henüz yeterli düzeyde olmasa da bir başlangıcınyapılması ve halkla ilişkiler çalışmalarına gereksinimin hissedilmesi, olumlu vebüyük bir gelişmedir.Halkla ilişkilerinin amacı; kabul görme, hizmet alan kesim ve tüm kamuoyutarafından kabul edilmeyi sağlamaktır. Hizmet sunan tüm birimler hedef kitlelerinceolumlu algılanmak, olumsuz kamuoyu görüşlerini azaltmak, ilgi görmek isterler.Sonuçta, bir mal veya hizmetin satılması, bir adayın ya da konunun desteklenmesi yada genel bir kabul görme o kurumu hedefine ulaştıracaktır.Kamuoyu desteğini alan birimler hizmetin sunumu konusunda başarısızlıklakarşılaşmamaktadır. Bu bağlamda halkla ilişkiler çalışmalarının son yıllarda niçin bukadar önem kazandığını anlamak zor değildir.VTHE EVALUTION OF PUBLIC RELATIONS EFFORTS OF SERVICESPROVIDING UNITSABSTRACTIn every aspect of life we can observe public relations efforts as a time processand development indicator of the quality of relationship between the service providerand service taker. The importance given to public relations as well as theappointment of personal who is progress this subjet of public relations are the majorcauses of the change and development in public relations in the recent years.Especially, the establishment of this understanding in public service units located inrural areas has made taking more humanitarian and higher quality service possible.Even though the level of work on that topic is still not adequate, one should considerthe start of such work as well us the realization of the need for such work as a majordevelopment.The purpose of public relations is to receive acceptance by the service takers andby the public. All service providing units aim to be perceived positively by servicetakers, to decrease negative public opinion and to receive attention. Ultimately, thesales of a service or good, the support of a candidate or topic or a general acceptancewill let the establishment to meet its target.The service units which have public support do not fail on providing the service.In this context, it is not difficult to understand why public relations have gained somuch significance for the last couple of years.VIŞEKİLLER VE TABLOLAR DİZİNİGrafik 1: Başvuruda bulunanların yaşa göre yüzdesiGrafik 2: Başvuranların eğitim durumlarına göre yüzdesiGrafik 3: Başvuranların cinsiyetine göre yüzdesiŞekil 1: DERBİM sloganıŞekil 2: Kampanya sloganıŞekil 3: Derince tünel projesiTablo 1: Fiziksel mallar ve hizmetler arasındaki farklarTablo 2: Hizmet işletmesiyle müşterileri arasındaki ilişki türüTablo 3: Hizmet özelliklerinin esneklik düzeyiTablo 4: Kocaeli hasta hakları eğitim anketi demografik özellikleriTablo 5: Kocaeli hasta hakları eğitimi anketi genel sonuçlarıVII
Özet (Çeviri)
HİZMET BİRİMLERİNDE HALKLA İLİŞKİLERİN DÜNÜ VE BUGÜNÜÖZETHizmet birimlerinde halkla ilişkiler çalışmalarının hizmeti alanla hizmeti verenkişi arasındaki ilişkinin kalitesini belirleyen zaman süreci ve gelişim göstergesi,yaşamımızın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda bir değişim ve gelişimgösteren bu hizmet anlayışındaki en büyük etmen, halkla ilişkiler çalışmalarınaverilen önem, bu alanda yetişmiş kişilerin bu hizmetlere getirilmesiyle etkinliği dahada artış göstermiştir. Özellikle de kamusal alandaki hizmet birimlerinde bu anlayışınyerleşmeye başlamasıyla daha da insancıl ve kaliteli hizmet almak mümkün halegelmektedir. Bu konudaki çalışmalar henüz yeterli düzeyde olmasa da bir başlangıcınyapılması ve halkla ilişkiler çalışmalarına gereksinimin hissedilmesi, olumlu vebüyük bir gelişmedir.Halkla ilişkilerinin amacı; kabul görme, hizmet alan kesim ve tüm kamuoyutarafından kabul edilmeyi sağlamaktır. Hizmet sunan tüm birimler hedef kitlelerinceolumlu algılanmak, olumsuz kamuoyu görüşlerini azaltmak, ilgi görmek isterler.Sonuçta, bir mal veya hizmetin satılması, bir adayın ya da konunun desteklenmesi yada genel bir kabul görme o kurumu hedefine ulaştıracaktır.Kamuoyu desteğini alan birimler hizmetin sunumu konusunda başarısızlıklakarşılaşmamaktadır. Bu bağlamda halkla ilişkiler çalışmalarının son yıllarda niçin bukadar önem kazandığını anlamak zor değildir.THE EVALUTION OF PUBLIC RELATIONS EFFORTS OF SERVICESPROVIDING UNITSABSTRACTIn every aspect of life we can observe public relations efforts as a time processand development indicator of the quality of relationship between the service providerand service taker. The importance given to public relations as well as theappointment of personal who is progress this subjet of public relations are the majorcauses of the change and development in public relations in the recent years.Especially, the establishment of this understanding in public service units located inrural areas has made taking more humanitarian and higher quality service possible.Even though the level of work on that topic is still not adequate, one should considerthe start of such work as well us the realization of the need for such work as a majordevelopment.The purpose of public relations is to receive acceptance by the service takers andby the public. All service providing units aim to be perceived positively by servicetakers, to decrease negative public opinion and to receive attention. Ultimately, thesales of a service or good, the support of a candidate or topic or a general acceptancewill let the establishment to meet its target.The service units which have public support do not fail on providing the service.In this context, it is not difficult to understand why public relations have gained somuch significance for the last couple of years.