Türk Ceza Hukukunda etkin pişmanlık
Active repentance in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 274199
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın konusunu Türk Ceza Hukukunda etkin pişmanlık oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı etkin pişmanlık hükümlerinin incelenerek daha iyi açıklanması ve yorumlanmasına katkıda bulunmaktadır, konu ile ilgili öğretideki görüşlere yer verilmiş ve etkin pişmanlık ile ilgili Yargıtay kararları yeri geldiğinde açıklayıcı olması bakımından teze aktarılmıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır; Birinci bölümde, etkin pişmanlığın kavramı, tanımı ve tarihsel gelişimi açıklanmıştır. İkinci bölümde, etkin pişmanlığın 5237 sayılı TCK sistematiğindeki yeri ve düzenlenme gerekçesi, benzer kurumlarla ilişkisi, koşulları ve gönüllü vazgeçmeden farkı gibi konular açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise etkin pişmanlık hükümlerine yer verilen 5237 TCK'daki suçlar ayrı ayrı etkin pişmanlık yönüyle ele alınmış her suç bakımından etkin pişmanlığın koşulları izah edilmiştir.Ayrıca 5237 sayılı TCK dışındaki özel ceza yasalarındaki etkin pişmanlığa yer verilen suçlara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Active Repentance in Turkish Criminal Law constitutes the content of this study. The objective of this study is to contribute to better explanation and interpretation of active repentance provisions through research. In the study, concept in doctrine(books of authority) are included, and for clarification, the decisions of The Court of Cassation have been cited in the thesis.The study is composed of three sections, In section I, the concept, description and historical development of the active repentance are explained. In Section 2, explanations are given about the subjects such as the position of the active repentance in 5237 numbered Turkish Criminal Code , the grounds of regulation, its relationship with other institutions, its difference from the voluntary renunciation. In section 3 the crimes subject to the active repentance provisions in 5237 numbered Turkish Criminal Code are investigated one by one from the point of the active repentance, and the terms of the active repentance are explained for each crime.In Addition, the crimes in Special Criminal Laws which are outside of the 5237 numbered Turkish Criminal Code are also mentioned.