İdare Hukukunda istifa
Resignation in Administrative Law
  1. Tez No: 274202
  2. Yazar: MAHMUT NEDİM EPİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Anayasa'nın ?Kamu Hizmeti'ne Girme Hakkı? başlıklı 70. maddesinin 1. fıkrasında her Türk vatandaşının kamu hizmetine girme hakkı bulunduğu belirtilmiştir. Bu düzenleme ile memurluğa girişte serbestlik ilkesinin geçerli olduğu söylenebilir. Serbestlik ilkesi uyarınca, hiç kimse isteği dışında memur olmaya zorlanamaz. Bir başka deyişle memur olma kişinin isteğine bağlıdır. Memur olma kişinin isteğine bağlı olunca memuriyetten ayrılmanın da kişinin isteğine bağlı olduğu açıktır.Statü hukuku ile saptanmış bu koşulları beğenmeyen memurun, statüsünden ayrılmak hakkıdır. Ancak, bu hakkın kullanılmasında uyulması gereken kurallar yine statü ile belirlenmiştir.Kamu hizmetlerinin sürekliliği ilkesinden hareket ederek, bu hizmetlerin aksamaması için kanun koyucu tarafından 657 sayılı Yasa'nın 94 ve devamı maddelerinde devlet memurluğundan çekilme ve çekilmiş sayılma, çekilmede devir teslim süreleri, olağanüstü yönetim hallerinde çekilme usulü, çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atama usulü ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.Biz de bu çalışmamızda, kamu hizmetlerinin sürekliliği ilkesi, memur ve diğer kamu görevlilerinin bu yapıdaki genel hukuksal durumu ve kamu hizmetlerine girme ve ayrılmada serbestlik ilkeleri uyarınca, Devlet Memurluğu'ndan çekilmenin, kamu hukuku ile bireysel haklar arasındaki dengeye nasıl etki ettiği, bu menfaatler arasındaki çatışmanın öğretiye ve yargı kararlarına nasıl yansıdığını açıklamaya çalışacağız. Çalışmamızın niteliği gereği sadece yazılı kaynaklar incelenecek olup bu kapsamda anayasa hukuku, idare hukuku, kamu hukuku alanlarına ilişkin kitaplar ile bu konuda yazılan makale, tez ve diğer bilimsel çalışmalarla internet kanalıyla elektronik ortamda sağlanan belgeler ve Türk Yargı mercilerince verilen mahkeme kararları ile yargısal içtihatlar ele alınacaktır.Sonuç bölümünde ise inceleme kapsamında görülen eksiklikler ve çözüm yollarına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
In the Article 70 of the Turkish Constitution with the title of ? Right To Access Public Services?, it is expressed that every Turkish citizen has the right to access the public service. It can be remarked that liberation principle is valid for accession to government services. According to principle of liberation, nobody can be forced to become a civil servant. In other words, being a civil servant is dependent on request of people. Since admission to public service is dependent on demand of the people, it is clear that leaving the public service will be dependent on the wish of people, too.Leaving of a public servant, who doesn?t enjoy the conditions which are determined with status law, from public service is a fundamental right. However, the rules which are necessary to obey in using this right is established with the status, too.Moving from the permanency of the public service, for preventing the delay in these services, in the Article 94 and continuing articles of the Law No: 657 of Law of Public Servants, resignation and being counted resigned from state employment, handover durations, resignation procedure during the state of emergency, re-appointment procedure of them who resigned or counted resigned are regulated particularly.Within the context of this study, we are going to try to explain how the resignation from public service influence the balance between public law and civil law and how the conflict of these interests pass through to court decrees and doctrine, in accordance with the principle of permanency of the public service, the statuter situation of public servants and other public officials in this structure, and liberation principles in accession of and leaving from public services. Because of the property of our study, only written sources, which are the books related to constitutional law, administration law and public law and the articles, treaties, and other academic studies, documents supplied in the virtual data medium through internet and court decisions given by Turkish Judicial Authorities and judicial case laws will be put in hand.In conclusion chapter, deficiencies seen within the context of the research and solution formulas will be mentioned.