İstifa eden kamu görevlisinin göreve geri dönmesi
Reappointment to duty of a resigned public official
- Tez No: 985224
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kamu hizmeti, kamu yararını sağlamak amacıyla kamu kurumları tarafından doğrudan veya dolaylı olarak, düzenli ve sürekli şekilde yürütülen faaliyetlerdir. Kamu görevlisi, kamu hizmetinin icrasında görev alan ve idarenin hizmet araçlarından insan unsurunu oluşturan kişidir. Kamu görevlisi, geniş ve dar anlamda kamu görevlisi olarak ikiye ayrılarak incelenmektedir. İdare hukukunda kamu görevlisi; idareyle arasında statüer bir kamu hukuku ilişkisi bulunan, kamu hizmetini meslek edinen kişi olarak tanımlanır. Anayasa'nın 128. maddesinde geçen“memurlar ve diğer kamu görevlileri”ifadesi; sadece 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi memurları değil, özel kanunlara bağlı olarak görev yapan sözleşmeli personel, öğretim elemanları, hâkim ve savcılar ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları gibi meslek gruplarını da kapsar. Kamu görevlisi, kamu hizmetine serbest iradesiyle katılabildiği gibi, bu hizmetten yine serbest iradesiyle ayrılma hakkına sahiptir. Bu bağlamda kamu görevini sona erdiren sebeplerden olan istifa, kamu görevlisinin görevine kendi isteğiyle son vermesine imkân tanıyan, şahsa sıkı sıkıya bağlı bir yenilik doğurucu hak niteliği taşır. Kamu hizmetinin düzenli ve sürekli şekilde icrasını aksatmamak amacıyla, bu hakkın kullanılmasına ve istifa ettikten sonra göreve geri dönmeye bazı sınırlamalar getirilmiştir. İstifa ettikten sonra kamu görevine dönmek isteyenlerin taleplerinin kabul veya reddedilmesinde idarenin takdir yetkisi vardır. İdarenin takdir yetkisi, sınırsız değildir. Takdir yetkisi, keyfi kullanılamaz ancak kamu yararı amacıyla kullanılır ve yargısal denetime tabidir. Uygulamada istifa eden kamu görevlilerinin göreve dönüş talepleri sıklıkla reddedilmekte; idarenin ret işlemi mahkemelerce genellikle hukuka uygun bulunmaktadır. Bu durum, istifa hakkının fiilen sınırlanmasına yol açmaktadır. Etkin bir uygulama için kamu kurumlarına yeterli kadro imkânı sağlanmalı, idari gerekçeler daha titizlikle denetlenmeli ve mevzuat ile uygulama arasındaki uyumsuzluk giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
Public service refers to the activities carried out directly or indirectly by public institutions in a regular and continuous manner to serve the public interest. A public official is a person who takes part in the execution of public service and constitutes the human element among the administrative tools of the state. Public officials are examined under two categories: in a broad and narrow sense. In administrative law, a public official is defined as a person who performs public service as a profession and maintains a statutory public law relationship with the administration. The phrase“civil servants and other public officials”in Article 128 of the Constitution includes not only civil servants subject to Law No. 657 but also other occupational groups such as contracted personnel, academic staff, judges and prosecutors, and members of the Turkish Armed Forces who are subject to special regulations. A public official has the right to join or leave public service of their own free will. In this context, resignation—one of the ways to terminate public service—is a discretionary right that allows the public official to voluntarily end their duties and has the nature of a personal and constitutive legal act. To ensure the uninterrupted and orderly continuation of public service, certain limitations have been imposed on the exercise of this right and on reappointment following resignation. In such cases, the administration holds discretionary power in accepting or rejecting requests to return to duty. However, this discretion is not unlimited; it cannot be used arbitrarily and must serve the public interest. It is also subject to judicial review. In practice, return-to-duty requests by resigned public officials are often rejected, and such rejections are generally upheld by the courts. This leads to a de facto restriction of the right to resign. For effective implementation, sufficient staffing opportunities should be provided to public institutions, administrative justifications should be reviewed more rigorously, and inconsistencies between legislation and practice must be resolved.