Yaşam tarzı üzerinde popüler kültürün belirleyiciliği ve kitle iletişim araçlarının etkisi: Türkiye'de Punk kültürü örneği
The decisiveness of popular culture upon the life style and the effect of mass communication: The example of Punk culture in Turkey
- Tez No: 274205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. NEJAT ÖZÜPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İşletme, Public Relations, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yaşam tarzı kavramı ve kişilerin tercih ettikleri yaşam tarzları üzerinde popüler kültürün belirleyiciliğinin anlaşılabilmesi, ilk önce gündelik hayatın kültürü olan ve hemen hemen her alanda karşımıza çıkan popüler kültür ve popüler kültürün kitle iletişim araçlarıyla olan ilişkisinin incelenmesi ile mümkün olacaktır. Popüler kültürün kitle iletişiminden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Popüler kültür, kişilerin yaşam tarzlarına kitle iletişim araçları ile ulaşma, yayılma hatta nüfuz etme olanağı bulmaktadır. Hayatın hemen her alanında bu durum gözlemlenebilir. Kitle iletişim araçlarını yoğun bir şekilde kullanan popüler kültür, yaşam tarzı unsurlarını etkilemekte ve kişilere yeni ve popüler yaşam tarzları sunmaktadır.Çalışmada popüler kültür, yaşam tarzı, kitle iletişim araçları ve bu kavramların birbirleriyle olan ilişkileri incelenerek, Punk yaşam tarzı örneği üzerinden popüler kültürün yaşam tarzı üzerindeki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan alan araştırmasıyla punk kültürü ve popüler kültür ile kitle iletişim araçları arasında ki ilişki incelenmeye ve Türkiye'de ki punk kültürünün boyutları incelmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To be able to understand the effect of popular culture on the concept of lifestyle and selection of the lifestyles among people,we should analyze the relation of popular culture with public relation instruments.It?s impossible to seperate popular culture and public relation instruments.Popular culture uses public relation instruments to reach and effect the lifestyles of people.It can be seen on every stages of life.By using the popular culture instruments,populer culture effects the lifestyle components of people and creates new popular lifestyles.In this study,lifestyle,populer culture,public relation instruments,the interaction between these concepts and the effect of popular culture on lifestyle are investigated through the example of Punk lifestyle. The association between popular culture and public relationship instruments with punk culture tried to be analyzed with a field survey and the size of punk culture in Turkey tried to be determined