Türkiye'de cari açık ve finansmanı (1980-2009)
The current account deficit and its financing in Turkey, 1980-2009
  1. Tez No: 274208
  2. Yazar: FATİH EKŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Cari açık, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri için olduğu kadar kimi gelişmiş ülkelerin ekonomileri için de sorun olarak algılanmakta ve makroekonomik açıdan olumsuz sonuçlar oluşturabilmektedir. Artık günümüzde daha çok önemsenen göstergeler arasında yer alan cari açıklar, pek çok reel ve mali değişkeni etkilediği gibi bu değişkenlerden de etkilenmektedir. Dolayısıyla, cari işlemler dengesi ile ilgili sorunlar varsa, gerekli önlemlerin zamanında alınması ve politika düzenlemelerinin yapılması için cari işlemler hesabı sürekli olarak takip edilmektedir.Bu açıdan çalışmanın amacı, Türkiye ekonomisinde özellikle son yıllarda artış gösteren cari açığı ödemeler dengesi kalemleri yardımıyla irdeleyerek yıllar itibariyle gösterdiği gelişimi ve finansmanı noktasındaki politikaları analiz etmektir.1980'li yılların sonlarında ithalat ve sermaye hareketleri önündeki engellerin kaldırılmasıyla, kriz yılları haricinde Türkiye'de sürekli cari açıklar ve sermaye girişleri görülmüştür. Ülkemizde dış ticaret yapısı ile birlikte, büyüme, enerji fiyatları, yatırımlar/tasarruflar ve reel döviz kuru gibi makroekonomik göstergelerin de cari açığa etkisi tartışılmaktadır.Türkiye, yükselen ekonomisiyle birlikte büyüme sürecini devam ettirmekte, ancak gereksinim duyduğu sermayeyi her zaman uzun vadeli ve düşük maliyetli olarak bulamamaktadır. Dolayısıyla, meydana gelen açıklar, zaman zaman, daha çok istenen doğrudan yabancı yatırımlar yerine sıcak para olarak ta sıkça vurgulanan kısa vadeli sermaye hareketleri ile finanse edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A current account deficit is perceived as a problem for the economies of some developed countries, as well as for the economies of developing countries such as Turkey, and may be constituted negative consequences in terms of macroeconomics. A current account deficit, one of indicators which have a higher priority nowadays, not only affects a lot of real and financial variables, but also is affected by these variables. Thus, if there are problems concerning a current account balance, the current account is always monitored to take necessary precautions on time and to make policy arrangements.In this respect, the aim of this study is to analyze the policies regarding its growing and financing by years through examining current account deficit, which increased especially in recent years in the Turkish economy, with the assistance of-balance of payments items.It was seen that with the removal of the obstacles before imports and capital movements in the late 1980s, there were the current account deficits and capital inflows all the time except the years of crisis. The impact of macroeconomic indicators such as energy prices, investments/savings and real exchange rates, as well as the structure of foreign trade, on-the current account deficit has been debated in our country.Turkey maintains the growth process with its rising economy, but can not always find long-term and low-cost capital. Therefore, the resultant deficits was sometimes financed with short-term capital movements, which is frequently emphasized as hot money, rather than direct foreign investments, which is more desirable.