Ulaş eğitim araştırma sağlık bölgesinde akraba evliliği durumu ve akraba evliliğini önlemede eğitimin rolü
  1. Tez No: 27421
  2. Yazar: SERKİS KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
43 Aslında bu tür bir eğitim çalışmasından sonuç alabilmemiz için sadece sağlık personelinin çabalan yeterli olmaz, başta imamlar olmak üzere^ öğretmenler ve köy ileri gelenlerinin müşterek ve sürekli çabaları gerekir. VIII- ÖZET 1990 yılında, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Eğitim Araştırma bölgesindeki 5 köyde yapılan ve akraba evliliğini önlemede sağlık eğitiminin etkisinin araştırıldığı bu çalışmada; bölgede akraba evliliğinin %27,52 olduğu, bu evliliklerin %67,3'ünün birinci derece akraba olduğu, akraba evliliği yapan ailelerin %42,7 Tinin sakat doğum, ölü doğum ve neonatal ölümlerle yüz yüze geldiği, akraba evliliği sonucu ölü ve sakat doğumların yüksek oranda görüldüğü (%4,25, %3,33) tesbit edilmiştir. Akraba evliliklerinin sakıncaları konusunda 2 yıl süren eğitimlerden sonra, 2 yıl içinde akraba evliliği oranının ondan önceki iki yıllık dönemdekine kıyasla yan yanya azaldığı görülmüştür. Sayıların küçük oluşu nedeniyle bu azalma istatistiksel olarak önemsiz bulunmakla beraber, eğitimimizin etkili olabileceği konusunda ümit vericidir. X. SUMMARY Effectiveness of health education on the prevention of kin - marriages is studied in 5 villages of Sivas province of Turkey. The unmarried men and women and their parents are given health education about the hazards of kin - marriages, in 1991 - 1992. Then, the percentage of kin marriages in this period is compared with that of 1989 - 1990 period. Percentage of kinship was found 29 % (out of total 34 marriages) during 1991-1992 period. This ratio was 26 % in 1989 - 1990. If we exclude those, who were already engaged during the study period, percentage of kin marriages falls to 13 %, which is quite encouraging, though it is statistically not significant.
Özet (Çeviri)