Sosyal ve siyasî olayların konsillere tesiri
The effect of social and political events on councils
  1. Tez No: 274217
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Katolik Kilisesi'ne göre konsil, muntazam olarak tanzim edilmiş konsiller toplantısıdır. Latince ?concilium? kelimesinden alınmıştır. Hıristiyanlıkta ortaya çıkan dinî akımlar, bozulma ve çözülmeler sonucunda dinî oluşumu gerçekleştirme adına bu toplantılar düzenlenmiştir. Konsillerde temel itikadî konular, ibadetler, ayinler(litürji), din adamları vb. konuların yanı sıra; siyasî ve sosyal konularda da kararlar alınmış, hıristiyanlığın bu günkü durumuna gelmesine vesile olmuştur.Tezimizin amacı: Konsillerin gerçekleşmesine vesile olan dinî sebeplerin yanısıra, arka plandaki siyasî ve sosyal sebepleri açıklayarak asıl nedenleri ortaya çıkarmaktır.Tezimiz beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konsil kelimesinden ve çeşitlerinden bahsettikten sonra diğer bölümlerde konsilleri tarihi sıra esas alarak zikrettik. Bölümlere ayırırken tarihî olayların birbiriyle bağlantısı siyasî ve sosyal olaylar arasındaki ilişki esas alınmıştır.Sonuç olarak, Hıristiyan dünyasının kabul ettiği ve Hıristiyanlığın şekillenmesinde etkili olan konsillerin temelindeki dini sebeplerin yanısıra, siyasi ve sosyal olayların çok etkili olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
According to the Catholic Church Council is, issued as a regular meeting of Councils. The word ?council? is taken from ?concilium? in Latin. These meetings are organized to provide religious unity as a result of new religious movements, Christianity?s being unraveled and ruined. The decisions are made on social and political subjects besides the main topics on the belief of God, worshipping, liturgy, clergymen, etc. and this helped Christianity to come to its last situation.The purpose of the thesis is to reveal the real reasons explaining social and political events in addition to religious reasons that caused the councils.The thesis is formed in five sections. In the first section, the word ?council? and its varieties are studied and then, councils are explained chronologically in the other sections. For the separation of the sections, the connection between the historical events and the relationship between the social and political events are attached importance.Consequently; the councils, which are accepted by the Christianity and also affected the shape of Christianity, are based on political and social events in addition to the religious reasons.