Rekabet avantajı sağlamada tedarik zinciri yönteminin stok yönetimi boyutu ile analizi ve gıda sektöründe bir uygulama
Analysis of the supply chain management by the dimension of the stock management to providing competitive advantage and an application on the food industry
  1. Tez No: 274225
  2. Yazar: SENA AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Artan rekabet ortamında faaliyet gösteren işletmeler için günümüzde ?Rekabet Avantajı? kavramı gittikçe daha fazla önem kazanmakta ve sürdürebilir rekabet avantajı elde edilmesi için farklı stratejiler üzerinde durulmaktadır. 21. Yüzyılda geliştirilen en önemli işletme stratejilerinden olan tedarik zinciri yönetimini rekabet avantajı içinde stok yönetimi boyutu ile incelenmiştir. .Bu çalışmamızda birinci bölümde rekabet, rekabet avantajı konuları üzerinde durulmuş ikinci bölümde ise tedarik, tedarik zinciri, tedarik zinciri yönetimi tanımlamaları yapılmış yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Teori kısmının son bölümde ise stok, stok yönetimi ve tedarik zinciri içinde stok yönteminden bahsedilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise bu konuları temel alınarak anket oluşturulmuş Türkiye'deki gıda sektöründe anket uygulanmış değerlendirmeye alınmış sonuç ve önerilerde bulunmuştur. Sonuç olarak; rekabet ortamı içerisinde birçok yeni eğilim oluşmakla beraber, maliyetlerin azaltılması ve hizmet düzeyinin arttırılması her zaman belirleyici amaçlar olmuşlardır. Tedarik zinciri faaliyetlerinin benimsediği bu amaçlara ulaşılmasında kullanılabilecek en etkin araçlardan birisi ise stokların etkin yönetilmesi etkinliği artırdığı görülmektedir
Özet (Çeviri)
At the present day, the concept of ?competitive advantage? is gaining more and more importance for businesses operating in the increasingly competitive enviroment and focusing on different strategies to achieve sustainable competitive advantage.increasingly competitive. In 21. Century the supply chain management that is one of the most important developed business strategy is examined within the competitive advantge and the size of inventory management.In this study, at the first chapter was focused on competition, competitive advantage at the second chapter was defined supply, the supply chain and supply chain management. At the and of the theory part, was discussed about inventory, inventory management and inventory management of supply chain. In the analysis part of the study, was made a questionary and this questionary exerted , evaluated and advised some results to food sector in Turkey. Consequently; consists in a competitive environment with many new trend, reducing costs and increasing the level of service every time goals were decisived. Supply chain activities can be used to achieve these goals adopted by one of the most effective tools is to increase the effectiveness of the Managing inventories efficiently.