Küreselleşme sürecinde tüketim toplumu ve tüketim kültürü
Consumer society in the process of globalization and consumer culture
  1. Tez No: 274230
  2. Yazar: SALİHA COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma; tüketim olgusunun, küreselleşme sürecindeki toplumlar üzerindeki etkisi üzerine bir incelemedir. Tüketim yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren insanların yaşamını kuşatan, dolayısıyla davranışlarına yön veren bir olguya dönüşerek, daha çok statünün ve kimliğin bir göstergesi haline gelmiştir. Çalışmamızda tüketim odaklı toplumların geçirdiği dönüşümü ortaya çıkarmak amaç edinilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, dünyada ve Türkiye'de açığa çıkan tüketim alışkanlıklarının yaşama yansıyan kısımları tespit edilmeye çalışılmıştır.Günümüzün popüler konusu olan tüketim olgusunun en yaygın olarak görüldüğü yerler, AVM'ler gibi tüketim alanlarıdır. Araştırmamız, bu mekânlarda izlenen satış politikalarının tüketicilerde oluşturduğu etkiler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu satış politikaları, insanları gerçeklikten uzaklaştırıp ?gösteri? odaklı bir dünyanın içine çekmektedir. Çalışmamız, bu doğrultuda açığa çıkan simülasyona dönüşen gerçek hayatı incelemektedir.Çalışmamızda, tüketim kapitalizminin bireyler üzerinde baskın hale gelirken kullandığı yöntemler işlenmiş ve tüketim olgusu küreselleşme bağlamında ele alınmıştır. Bu çerçevede tüketimin yoğun olarak yaşandığı yerler olan AVM'lerin ortaya çıkışı ve dönüşümü araştırılmıştır.Modern tüketim alanlarındaki değişim, ülkemizde 80'lerden sonra hız kazanmış ve günümüze kadar birçok aşamadan geçmiştir. Bu süreçte tüketicilere dayatılan imajlar ve bu imajlar vasıtasıyla insan yaşamına dâhil olan tüketim kavramı, gündelik hayat üzerindeki baskısını artırır. Bireyin tüketimle olan ilişkisi de bu süreç dâhilinde inşa edilir. Bu ilişkiyi merkeze alan çalışmamız, alışveriş merkezlerinde ortaya çıkan birey-tüketim ilişkisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an overview about the impact of the consumption phenomenon on communities in the process of globalization. Since the last quarter of the twentieth century, consumption has turned into a phenomenon encompassing the lives to such a degree that it gives direction to the behavior of people, and it has become an indicator of status and identity. Our study aims to reveal the transformation of consumption-oriented societies. For this purpose, the reflected parts of consuming habits that have emerged in Turkey and in the world are the focus of our study.Consumption phenomenon which is the popular subject of today is most commonly seen in consumption areas, such as shopping centers. Our research concentrates on the effects of selling policies on consumers in these areas. These selling policies distract people from realities and attract them into a ?show?-oriented world. Our study examines the real life that changes into a simulation that emerges.In our study, the methods that consumption capitalism utilizes while becoming dominant on individuals are identified, and the phenomenon of consumption is discussed in connection with globalization. Within this framework, the emergence of shopping centers where consumption is intensely engaged in and their transformation are surveyed.In our country, the transformation in the field of modern consumption gained momentum in the 1980?s, and it has gone through many stages up to now. The images imposed on the consumers in the process and the concept of consumption inserted into human life through these images enhance the pressure on daily lives. The relationship of the individual with consumption is also constructed in this process. Our study, which places this relationship in the center, examines the relationship between individuals and consumption in shopping centers.