Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ve ceza muhakemesinde adil yargılanma hakkı
The right of fair trial in the European Convention on Human Rights and criminal procedure
- Tez No: 274231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. ONURSAL CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi dışında adil yargılanma hakkını düzenleyen başkaca uluslararası sözleşmeler bulunsa da; Avrupa İnsan hakları Sözleşmesinde, taraf devletlerin sözleşme hükümlerine uyup uymadıklarını kontrol edilmesi ve sözleşmenin ihlali halinde, taraf devletlere müeyyide uygulanması öngörüldüğünden, diğer uluslararası sözleşmelere nazaran Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine özel bir önem kazandırmaktadır.Adil Yargılanma Hakkının önemli bir bölümünü ceza Yargılaması oluşturmaktadır. Nitekim ceza muhakemesine ilişkin olarak ortaya çıkan uyuşmazlıkların konusunu oluşturan eylemlerin büyük bir bölümü, toplum düzeninin temelini oluşturmaktadır. Birey ve toplum yaşamını bu kadar yakından ilgilendiren ceza muhakemesi; muhakemeye katılan bireylerin haklarına zarar vermeksizin maddi gerçeği bulmaya çalışır. Bu nedenle ceza muhakemesinin sağlıklı bir şekilde işlemesinin ön şartı duruşma devresinin sağlıklı bir şekilde yapılmasıdır. İşte tam burada Ceza yargılamasının sağlıklı şekilde işlemesi, uyuşmazlığın taraflarının iddialarını ispat etmeleri ve haklarını savunabilmeleri için, Adil Yargılanma Hakkının önemi ortaya çıkmaktadır.Ülkemiz, AİHS'yi 1950 yılında Roma' da imzalayıp, 6366 sayılı kanunla da onaylayarak Sözleşme'nin bir iç hukuk hükmü haline getirmiştir. Ayrıca 1987 yılında bireysel başvuru hakkını, 1990 yılında da AİHM'nin zorunlu yargı yetkisini tanıyarak insan haklarının uluslararası korunması hususunda çok önemli bir adım atmıştır. 2004 yılında Anayasamızda yapılan değişiklikle, Uluslararası sözleşmelerin kanunlarla çelişmesi halinde, Uluslararası sözleşmelere üstünlük tanınacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even if there are other international conventions regulating the right of a fair trial except the European Convention On Human Rights, as the control of whether the contracting parties follow the convention provisions and in case of the breach of the convention, imposing the sanctions on the contracting parties are stipulated in this convention, this brings the European Convention On Human Rights into a peculiar prominence rather than the other international ones.Criminal procedure constitutes a substantial part of the Right of a Fair Trial. As a matter of fact, the large part of the actions as the subject-matter of arising disputes concerning the criminal procedure provides a basis for the social order. The criminal procedure, which is of particular concern to individual and social life, attempts to discover the material fact without damaging the rights of the individuals joining in the trials. Thus, the prerequisite for the criminal procedure to operate efficiently is the smooth performance of the hearing sessions. At just this point the importance of the Right of a Fair Trial becomes apparent for the smooth performance of the criminal procedure, the disputing parties? proving their allegations, and defending their rights.Our nation signed the European Convention On Human Rights in 1950 in Rome and approving it with Law No: 6366, turned it into a domestic law provision of the Convention. In addition, recognizing the right of Individual Application in 1987 and the compulsory jurisdiction of the European Court of Human Rights in 1990 it took a very important step in protecting the human rights internationally. In 2004 with the amendment made in our Constitution, it was stated that the priority would be given the International conventions in case the International Conventions contradict with the laws.