10 ve 13. yüzyıllar arasında Halep ve çevresi
Aleppo and neighbours between 10th and 13th centuries
  1. Tez No: 274246
  2. Yazar: TANER ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF BUHARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
İnsanoğlunun ortaya çıkışından günümüze kadar olan tarihi süreci değerlendirdiğimizde bazı şehirlerin ve yerleşim yerlerinin ön planda olduğunu görmekteyiz. Bu tür yerler genelde verimli, bereketli, kolay ulaşım ağına sahip yerler olarak karşımıza çıkmaktadır.Haleb şehri de bulunduğu konum itibari ile uğruna birçok mücadelenin verildiği bir yerleşim yeri olmuştur. Tarihi oldukça hareketli geçmiştir. Haleb'in tarihinde 10. yüzyılın sonunda Arap hakimiyetinin son bulduğu görülmektedir. 11. yüzyıldan itibaren Selçuklularla birlikte Haleb'te Türk hakimiyeti başlamıştır. Selçuklulardan sonra Zengiler, Eyyubiler, Memlükler ve Osmanlılar sırasıyla Haleb'te bulunmuşlardır.Haleb'teki tarihi dokuyu incelediğimizde bu kentin yoğun şekilde Türk kültürünü taşıdığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Haleb'e sahip olan Türk devletleri bu kente kendi medeniyetlerinin izlerini sağlam şekilde bırakmışlardır. Bugün o izlerden birçoğu hala dimdik ayakta durmaktadır. Haleb, Türk tarihi ve kültürü açısından son derece önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
If we examine the process from humanity?s starting date until today we can see this situation: Some cities are more important than the others. This thesis, of course, is not the valid for all cities.Aleppo is an owner of the Mesopotamian civilizations. In the city now there are many historical places and parts which are belong to the different civilizations. Near these, Aleppo, unfortunately had lived many wars. Therefore it had been destructed many times. Aleppo is now in the Arabic geography. It is Syria?s city. In history Aleppo was a Turkish city between the 11th and the 20th centuries.In the 11th century Seljuqids were in Aleppo so Turkish sovereignty had started with them. Then the Zangids, Ayyubids, Mamluks and Ottomans were in Aleppo. So this city is very important for Turkish culture.