Abdülvâsî' el-Alefî' (1108/1696)'nin kudsi hadislere dair eseri -tahriç ve değerlendirme?
Abdülvâsî? al-Alefi (1108/1696) from the hadith of kudsi takhric and evulation
- Tez No: 274315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmamda, Abdülvâsî' b. Adirrahmân el-Alefî (1108/1696)'nin el-Erbaûn mine'l-Ehâdisi'l-Kudsiyye adlı eserinde ki birçok kudsi hadis Kütüb-i Tis'a' dışında olup, Kutsal metinlerden Tevrat ve İncil'le ilişkisi bulunmaktadır. Bu yüzden, bu çalışmamızda, metinlerin tahriç ve değerlendirmesinin yapılması önem arz etmektedir.Giriş ve iki bölüm halinde hazırlanan araştırmanın giriş bölümünde konunun önemi, amacı, metod ve kaynakları ele alınmıştır. Birinci bölümde Abdülvâsî' el-Alefî'nin Hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci kısımda kudsî hadislere dair kırk hadis çalışmaları, Abdülvâsî' el-Alefî'ye ait olan nüshaya benzer diğer yazma eserler ve eserin mahiyeti hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise, eserin tercüme, tahriç ve değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, hadislerin kaynak değeri hakkında bir değerlendirme sunulmuştur. Ek olarak, kudsî hadislerin alfabetik fihristi verilmiş, hadislerin sıhhat durumuna göre sınıflandırılması tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we realized that most of qudsi hadith in El Erbaun mine?l-Ehadis?l-Kudsiyye work of Abdülvasi b. Adirrahman el-Alefi (1108-1696) is out of Kütüb-I Tis?a and they are releation with holy texts (Torah and Bible). So our study has discrepancy and tahric ? takhric (narrating the hadiths to a book together with its resources) and evaluation has big importance.The resources that are presented at the footnotes have been mentioned together with their full features at their first mentioned place but at the next places, if a sole work of an author has been used only the name of author has been given; if more than one work of an author has been used short title of author?s work has been written.In the second part, translation, conclusion and evaluation of the work have been made. At the end of study, an assessment about source value of hadiths has been presented. In addition, an index of alphabetical qudsi hadit