Sıçan karaciğerinin prenatal ve postnatal gelişiminin ışık mikroskopi seviyesinde incelenmesi
Investigation of the prenatal and postnatal rat liver at light microscopical level
  1. Tez No: 27435
  2. Yazar: YASEMİN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
62 ÖZET sıçan karaciğerinin prenatal ve postnatal gelişiminin ışık mikroskop! seviyesinde incelenmesi Bu çalışma, prenatal ve postnatal döneme ait sıçan karaciğerinin morfolojik gelişimini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan çalışmada, 15, 19, 21 günlük fetal, 3 günlük neonatal ve 1 yaşında erişkin Swiss albino türü sıçan kullanılmış ve ışık mikroskopi seviyesinde incelenmiştir. Bu incelemede, prenatal döneme ait deney hayvanlarının karaciğer dokusunda hepatositlerin, karaciğer hücre kordonlarının, sinüzoidlerin, safra duktuşlarının ve bağ dokusu elemanlarının bu süreç içinde geliştiği ve hemopoietik aktivitenin de belirgin olduğu izlenmiştir. Postnatal dönemde ise hepatik hemopoiesisin giderek azaldığı ve sonuçta tamamen ortadan kalktığı, karaciğeri oluşturan yapıların da erişkin karaciğerine benzer morfolojik özellik kazandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY INVESTIGATION OF THE PRENATAL AND POSTNATAL RAT LIVER AT LIGHT MICROSCOPICAL LEVEL This study has been made with the aim of investigating the morphological development of the rat liver in prenatal and postnatal periods. In the investigation made, 15-, 19- and 21- day old fetal, 3-day old neonatal and 1-year old adult Swiss albino rats have been used and examined at light microscopical level. It has been observed in this investigation that the hepatocytes in the liver tissue, the liver cellular cords, sinusoids, biliary ducts and connective tissue elements of these experimental animals developed in the prenatal period and there was a marked hemopoietic activity. As for the postnatal periods, it has been noted that hepatic hemopoiesis gradually decreased and completely disappeared in adults and structures making the liver attained morphological characteristics similar to those of the adult liver.