Total vasküler eksklüzyon uygulanan sıçanlarda oluşan karaciğer hasarının segmental dağılımı ve aralıklı akım sağlanmasının hasar üzerindeki etkileri
Segmentary perfusion characteristics of rat liver after inflow and inflow-outflow occlusion
  1. Tez No: 236611
  2. Yazar: EKREM KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
1. GİRİŞ ve AMAÇKaraciğer rezeksiyonları sırasında kan kaybını azaltmak için çeşitli metotlar geliştirilmiştir. Total Vasküler Eksklüzyon (TVE) metodu bu anlamda en etkili yöntemlerden biridir. Oluşturulan iskemi neticesinde gelişen karaciğer hasarının topografik dağılımı üzerine yapılan çalışmalar, çelişkili ve sınırlı sayıdadır. Deneysel çalışmamızda farklı vasküler oklüzyon yöntemlerinin karaciğer üzerinde oluşturdukları etkileri incelemeyi amaçladık.2. GEREÇ ve YÖNTEMÇalışmamızda 24 adet Wistar Albino sıçan 3 gruba (n=8) ayrıldı. Hayvanların tümüne orta hat laparatomi insizyonu yapıldı. İskemi öncesi her gruptaki hayvanın karaciğerinin bazal mikro dolaşımının ölçümü için Laser Dopler Flowmetre (LDF) ile ölçüm yapıldı. A grubuna, 15 dakika süreyle portal oklüzyon yoluyla karaciğere iskemi uygulandı. B grubuna, 15 dakika süreyle TVE yöntemiyle karaciğer iskemisi uygulandı. C grubuna, 15 dakika süre ile aralıklı TVE uygulandı. İskemi sırasında her grupta, LDF ile karaciğerin hiler, dom(kubbe) ve santral segmentlerinden ölçüm yapıldı. Biyokimyasal analiz için her hayvandan venöz kan örneği alındı ve standart biyokimyasal tekniklerle ALT, AST ve LDH düzeyleri ölçüldü. Ardından histopatolojik analiz için karaciğerin bu üç ayrı bölgesinden, her grup için ayrı ayrı doku örneklemesi yapıldı.3. BULGULARHistopatolojik incelemede, tripan mavisi ile boyalı hepatositler, aralıklı TVE grubunda daha yüksek oranda görüldü. Hasarın zonal dağılımı analiz edildiğinde, boyalı (ölü) hepatositlerin tüm gruplarda midzonal ve perisentral alanlara toplandığı gözlendi. TVE ve aralıklı TVE grubunda hasar tüm segmentlerde benzer oranlarda şiddetliyken, Portal Oklüzyon grubunda dom (kubbe) segmentlerde daha yoğun hasar tespit edildi. Grup C'de ALT, AST ve LDH düzeyleri diğer gruplara göre anlamlı oranda yüksek bulundu. LDF ile yapılan ölçümler ile iskemi anındaki mikrodolaşım, Portal oklüzyon grubunda diğer gruplara göre daha yüksek değerlerdeydi. Aralıklı TVE grubundaki mikrodolaşım, TVE grubuna göre daha yüksek değerlere sahip olduğu halde enzim artışı ve histolojik hasar bu grupta daha yüksek oranlarda bulundu.4. SONUÇPortal oklüzyon, TVE ve aralıklı TVE grupları arasında en şiddetli karaciğer hasarı aralıklı TVE grubunda görüldü. Aralıklı TVE'nin diğer yöntemlere herhangi bir üstünlüğü tespit edilmemiştir. İskemi esnasında karaciğerin mikro dolaşımı, oluşan karaciğer hasarı ve bu hasarın segmental dağılımı vasküler oklüzyon tekniklerinden etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
1.INTRODUCTION AND AIMVarious methods have been developed for control of bleeding during liver resections. The most effective one is Total Vascular Exclusion (TVE). However, ischemia-reperfusion related liver damage associates with this application. The nature and distribution of the damage in liver tissue have been still unresolved. We aimed to evaluate alterations in liver during application of vasculary occlusion methods.2.MATERIAL AND METHODSTwenty-four Wistar Albino rats were divided into 3 groups (n=8). After midline laparotomy, baseline measurement of liver microcirculation was done with LDF. Animals in the group A were exposed to portal occlusion for 15 minutes. Continuous TVE was applied for 15 minutes in group B and intermittant TVE was performed in group C. During the ischemia period, alterations in liver microcirculation was measured with LDF. ALT, AST and LDH levels were evaluated in venous blood samples. Histopathological examination was also performed.3.RESULTSThe most severe microscopic liver damage was observed in group C. Trypan blue stained hepatocytes were generally localized in midzonal or pericentral areas in study groups. Microscopic damage in group B and C was distributed equally in liver segments, however especially dome segments were suffered from portal occlusion in group A. ALT, AST and LDH levels were found higher in group C, compared to group A and group B. Liver micsocirculation was relatively preserved in group A compared to other groups. Intermittant application of TVE was associated with better liver microcirculation compared to continous application of TVE. However, liver damage was found higher in group C.4.CONCLUSIONAccording to our study, most severe liver damage associates intermittant TVE application. Microcirculation of liver, damage severity and distribution were variously influenced from kind of vascular occlusion methods.