Türkiye'de bilgi işçileri: Vasıf ve denetim üzerine bir çalışma
Knowledge workers in Turkey: A study in skill and control
- Tez No: 274380
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Egemen yaklaşım, yaşadığımız yüzyılın büyük bir devrime tanıklık etmekte olduğu görüşündedir. Bu yaklaşıma göre, her türlü üretim süreci bilgiye ve enformasyona dayalı hale gelerek toplumları Bilgi Toplumu'na dönüştürmektedir. Ekonomik süreçlerde başlayan bu dönüşüm, birçok yapı ile birlikte çalışma yaşamını da dönüştürmektedir. Bu dönüşümün parlayan yıldızı, tek değer olan bilginin hâkimi olduğu için, üretim araçlarının ve üretim sürecinin de hâkimi olan `Bilgi İşçileri'dir. Eleştirel görüş ise, devrim söylemine itiraz etmekte, dönüşümün kapitalizmin iç dinamiklerinde gerçekleştiğini vurgulamaktadır.Bu tez, Türkiye özelinde, emek süreçleri araştırması üzerinden, bilgi işçilerinin yeni egemen güç olmadığını, aksine üretim sürecinde yaşanan dönüşümlerin ardından artan bir şekilde denetlendikleri ve vasıfsızlaştıklarını gösterme amacındadır.
Özet (Çeviri)
Mainstream approach states that this century bears witness to a big revolution. According to this approach, by becoming related to knowledge and information all production processes transform societies into Information Societies. This transformation which started with the economical processes change business life as well as many other structures. Because of the reason that they are the only rules of the knowledge, the shining star of this transformation is ?The Knowledge Workers? who are also the rulers of the production process and production means. On the other hand critical approach objects to the revolution discourse and stresses that the transformation occurs in the inner dynamics of capitalism.This thesis aims to show that knowledge workers are not the new hegemonic power and in contrast that they are increasingly controlled and made deskilled after the transformations in the production process with the help of a labour processes research.