Ebû Saîd Muhammed el-Hâdimî'nin hayatı ve ?Mecâm'i'ul ? Hakâik adlı eserindeki metodu
Abu Said al-Hadimi?s life, works and Mecam?i?ul - Hakaik
- Tez No: 274379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu arastırmada Konya'nın Hâdim ilçesinde 1113/1701?02 yılları arasındayasamıs büyük bir Hanefi Hukukçusu olan Ebû Saîd el-Hâdimî'nin hayatı ve onunönemli eserlerinden biri olan Metn-i Mecâmi'u'l- Hakâik fi lm-il Usûl' deki metoduincelenmistir.Hâdimî, sadece fıkıhta degil aynı zamanda diger ilmi sahalarda da eserlervücuda getirmistir.Çalısmamız bir giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giris'te Hâdim'ye kadarslâm hukukunun geçirdigi devreler ana hatlarıyla ele alınmıstır.Birinci bölümde Hâdimî'nin; yasadıgı dönemin tarihi ve ilmi özellikleri,hayatı, yetismesi, ilmi hayatı, eserleri, talebeleri, hocaları hakkında bilgi verilmistir.kinci bölümde; Mecâmi'u'l-Hakâik'in metodu incelenmis, konuları,kaynakları, üslûbu, konuları isleyis tarzı ile Mecâmi'u'l-Hakâik'in slamHukukundaki yeri hakkında bilgi verilmistir.
Özet (Çeviri)
In this research; Ebû Saîd el-Hâdimî, who is a great jurist of HanefiJurisprudence and lived in Hadim in Konya City between years 1113/1701-2, and themethod of one of his important works ?Metn-i Mecâmi-il Hakâ?ik fi lm-il Usûl?.Hâdimî has works not only in Fiqh but also in other Islamic sciences.This research consists of introduction and two other parts. In introduction; thestages of the Islamic Rurisprudence up to Hâdimî have been studied with main lines.In the first part after introduciton; there is some information about historicaland scientific properties of period of time that Hâdimî lived. There is alsoinformation about his life, growing, science life, works, students and teachers.At the last part of this research; Mecâmi-il Hakâyık and its method have beenstudied. The information have given about subjects, resources and the place in IslamivRurisprudence of Mecâmi-il Hakâyık.