Kuzey Mysia'nın tarihi coğrafyası (M.Ö. 8.-2. yüzyıl)
Historical geography of Northern Mysia (B.C. 8.-2. centuries)
  1. Tez No: 274388
  2. Yazar: DERYA ÇIĞIR DİKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAMDİ SAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Kuzey Mysia olarak ele aldığımız alan günümüzde Marmara Denizi'nin Kapıdağ yarımadasını da kapsayan güney-batı kıyıları olarak sınırlandırılabilir. Bu coğrafi alan özellikle M.Ö. sekizinci yüyılda başlayan ve tüm Akdeniz coğrafyasını yeniden şekillendiren kolonizasyon döneminde, Karadeniz ile Ege yanında Balkanlar ile Anadolu arasında sahip olduğu konumun avantajları ile önem kazanmıştır. Bir geçiş bölgesi olarak da nitelendirilebilecek bu verimli kıyı ovaları, antik dönem boyunca göç hareketleriyle farklı kültürlerin izlerini bırakmasıyla karmaşık bir beşeri yapıya sahiptir. Ancak, olumlu olarak düşünülebilecek olan bu konum aslında bölgede hiçbir zaman büyük siyasi bir gücün var olamamasına da sebeptir. Bu kentlerin güttükleri politika daha ziyade hakim güçle ilişkileri iyi tutarak ekonomik refahlarını sürdürme ekseninde ilerlemiş ve bu nedenle ileriki yıllarda değişen dünya düzeninde özellikle Byzantion'un önem kazanması ile tarih sahnesinden silinmelerinin önüne geçememişlerdir.
Özet (Çeviri)
What we hold in the name of Northern Mysia today can be bordered as the southern west shores of the Marmara Sea that includes Kapıdağ Peninsula. This geographical area especially gained importance during the colonization period which started in eight century B.C and reformed the entire Mediterranean region and with the advantages of being located by Black Sea and Aegean and between Balkans and Anatolia. These fertile coastal plains, which can also be described as a crossing area, has a complicated humane structure because of the immigration traces of different cultures throughout the ancient history. However, this position that can also be regarded as positive was actually the reason for the lacking of a great political power in this region. The policies of these cities were to maintain their economic welfare by having good relationships with the authorities in power and as a result in the order of this changing world, they could not avoid being wiped out from the stage of history with the prominence of Byzantion.