Dini ziyaret yerleri açısından Ankara
Ankara fom the aspect of religious visit places
- Tez No: 274387
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamız ?Dini Ziyaret Yerleri Açısından Ankara? başlığı altında Ankara'daki bazı türbeler ve buralarda yapılan faaliyetler hakkında bilgiler içermektedir. Tezimiz giriş bölümüyle birlikte üç bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırmamızda açıklık getirmeyi hedeflediğimiz konuları ve hangi nedenlerle bu konuları seçtiğimizi açıkladık. Ayrıca çalışmamızda kullandığımız yöntem ve metotlara değindik.Birinci bölümde; kutsal anlayışı ve bu anlayışın mekanlara tezahür edip açığa çıkması sonucu ortaya çıkan ziyaret fenomenini ele almaya çalıştık. Ayrıca İslam dini ve diğer dünlerdeki kutsal mekan anlayışı ve kutsallık atfedilen bu mekanları ziyaret etme konusuna değindik. Konumuzu Ankara iliyle sınırlandırdığımız için Ankara ilinin tarihi ve coğrafi konumundan da bahsettik.İkinci bölümde ise araştırmamız için Ankara'da dini açıdan ziyaret edilen mekanlardan Hacı Bayram, Cenabi Ahmed Paşa, Karaca Bey Cami ve türbelerini ve Seyyid Hüseyin Gazi türbesi, Karyağdı Hatun türbesi ve Abdulhakim Arvasi türbesini seçtik. İlk olarak bu türbelere adlarını veren şahsiyetlerin hayatlarını anlattık. Cami ve türbelerin sanatsal ve mimari yapılarını, yapısal olarak geçirdikleri süreçleri yansıttık. Son olarak da her birinde geçmişten günümüze sürdürülen faaliyetleri açıkladık. Tezimizin sonunda ekler kısmına gözlemlediğimiz türbelerin fotoğraflarını koyduk.
Özet (Çeviri)
Our study, under the title of ?Ankara from the Aspect of Religious Visit Places? involves information on some tombs in Ankara and some activities performed in these tombs. Our thesis includes three sections together with the Introduction part.In Introduction part, we have explained the subjects we aimed to enlighten in our research and why we have preferred these topics. And also we mentioned the process and methods we used in our study. In the 1st section we tried to discuss the holy perception and the visit phenomenon occurred as a result of the effect of this phenomenon to places. We also dialed with the holy place perception in Islam and other religions and the matter of visiting those places which are addressed as holy. Since we have limited our topic with the province Ankara, we mentioned about the historical and geographical situation of this province. As for the 2nd section, we have chosen Haci Bayram, Cenabi Ahmed Paşa, Karaca Bey Mosque and tombs, Seyyid Hüseyin Gazi tomb, Karyağdı Hatun tomb and Abdulhakim Arvasi tomb for our research which are the most significant places visited for religious reasons in Ankara. At first hand, we have told the life stories of the persons who gave these tombs their names and reflected artistic and architectural structures of these mosques and tombs and the processes they had structurally. Finally, we have explained the activities maintained in each of them from past to present. At the end of our thesis, in the additions part, we put the photos of tombs that we have observed.