D. Şostakoviç viyolonsel ve orkestra için konçerto op.107
D. Shostakovich cello concerto for orchestra op.107
  1. Tez No: 274415
  2. Yazar: GÜLŞAH EROL
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM İYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
20. Yüzyılın en büyük senfoni ustalarından olan Şostakoviç, çağdaş müziği yenilikçi eserleriyle tüm dünyaya duyurmuştur. Başlıca niteliği olan müziğindeki sağlam yapı düzeni ve orkestralama ustalığı, onu 20. yüzyılın ileri gelen müzisyenlerinden biri olma düzeyine yükseltmiştir. İlk yıllarda, Orta Avrupa anlatımcılık okulunun etkileri ve tonsuzluk eğilimleriyle eserler bestelemiştir. Daha sonrasında ise Ludwig van Beethoven, Tchaikovsky, Mahler ve Prokofiev gibi ünlü ustaların etkisinde kalmış, müzik dünyasında heyecanla karşılanan önemli çağdaş bir besteci olmuştur. Günümüzde Şostakoviç çağımızın büyük bestecilerinden biridir ve müziği ünlü orkestraların repertuvarında yer alır.Opus 107 Mi Bemol Majör Viyolonsel Konçertosu No.1, 20. yüzyılın viyolonsel repertuvarındaki en önemli eserlerinden biridir. Teknik anlamdaki zorluklar müzikal yoğunluk ile bütünleşmiştir. Geniş ölçülerde kükreyen, haykıran tınılar ile eser, teknik ve müzikal açıdan yoğunluğunu ortaya koyar.Şostakoviç'in bu konçertosu dönemsel özellikleri ve II. Dünya Savaşı'nın izlerini içinde barındırır. Şostakoviç eserde, savaşın etkisi ile yaşanan içsel sıkıntıyı gösterirken bu etkinin sürekliliğinde toplumun yaşadığı çöküşü de sergilemiştir. Eser, acıya karşı gücün, zulme karşı insanlığın simgesidir. Bu nedenle viyolonsel repertuvarı için önemli bir değere sahiptir.
Özet (Çeviri)
As one of outstanding symphony composers of the 20th century, Dmitri Shostakovich contributed with his avant-garde music to the world's contemporary music. His most notable characteristics in his works of having strong structural organization and the ability to orchestrate that structure, elevated him to being one of the prominent figures in 20th century musicians. In his earlier years, he composed under the influence of the Mid-European expressionism and tonelessness inclinations. Later on, he was influenced by composers like Ludwig van Beethoven, Tchaikovsky, Mahler and Prokofiev, and became an exciting new contemporary composer for the music world. Today, he still remains to be one of the greatest composers of our age, and his music can be traced in famous orchestras' repertoire.