Anapa Kalesi: Karadeniz'in kuzeyinde son Osmanlı istihkâmı (1781-1801)
The fortress of Anapa: last Ottomans fortification at the northern Blacksea
- Tez No: 274450
- Danışmanlar: PROF. ABDÜLKADİR ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
1768?1774 Osmanlı-Rus savaşları sonucunda yapılan Küçük Kaynarca Anlaşması ile bağımsız devlet statüsü tanınan Kırım Hanlığı, 1783 yılında Rus işgaline uğramıştır. Osmanlı Devleti kaybettiği ilk İslâm toprağı olan Kırım'ı tekrar almak için yoğun askerî hazırlıklara girişmiştir. Hazırlıkların odağında ise Kuzey Kafkasya vardır. Kuzey Kafkasya'da yer alan Soğucak Kalesi'ne Ferah Ali Paşa'nın atanması ile birlikte bölgede askerî hazırlıklar ivme kazanmıştır. Bu bağlamda Kırım'a en yakın müstahkem mevkii olan Anapa'da kale inşa edilerek savaş hazırlıklarının merkezi burası olmuştur. Anapa'nın dışında Kuban Nehri boyuna ve kabilelerin yaşadığı bölgelere toprak kale ve tabyalar yapılmıştır. Diğer yandan Ferah Ali Paşa Kuzey Kafkasya kabilelerini teşkilatlandırarak Rusya'ya karşı savunma kalkanı oluşturmuştur. 1781?1801 yılları arasını kapsayan çalışmamızda, Anapa Kalesi'nin inşası, Kuzey Kafkas kabileleri ile münasebetler, 1787?1791 Rus Savaşı için Osmanlı Devleti'nin Kuzey Kafkasya lojistiği, Anapa savaşları ve kalenin Ruslar tarafından işgali, savaş sonrası Yaş Anlaşması gereğince kalenin tekrar Osmanlı devleti'ne iadesi ve geçirdiği tamirat anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Crimean Khanate became independent with the Treaty of Küçük Kaynarca, signed after the Russo-Ottoman war of 1768-1774, but to be subjugated by the Russians in 1783. The Crimea was the first Muslim territory lost to the enemy; thus the Porte immediately began to make necessary preparations to regain it. The Northern Caucasia became the main focus of these preparations. The military preparations became accelerated after the appointment of Ferah Ali Paşa as the commander of the Fortress of Soğucak. A new castle has been built in Anapa, a place close to the Crimea; it served as the center of the all military activities in the region. Several other fortresses and batteries have been built along the Kuban River. Ferah Ali Paşa also organized the tribes of the Northern Caucasia to provide their effective fighting against the Russians. This work, covering the years from 1781 to 1801, deals with the construction of the Anapa fortress, relationship with the the tribes of Northern Caucasia, the logistics of the Ottoman army during the Russian war of 1787-1791, Russian attacks and seizure of Anapa by the Russians and finally the deliverance of it in accordance with the stipulations of the Treaty of Iassi.