Şebinkarahisar milletvekilleri ve TBMM'deki faaliyetleri (1923-1933)
Şebinkarahisar deputies and their activities in the Turkish Grand National Assembly (1923-1933)
- Tez No: 855798
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Şebinkarahisar, Giresun ilinin bir ilçesi olup coğrafi konumu ve zengin tarihi bir geçmişe sahip olan kadim şehirlerden biridir. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle savunmaya elverişli kalesi, maden yatakları açısından zenginliği ve Doğu Anadolu'ya giden yol ile Kelkit'ten Çoruh Vadisi'ne uzanan yolun kavşak noktasında bulunması ile önemli stratejik bir bölgede yer almıştır. Tarih boyunca bu bölge ilk defa Hititler zamanında tarihi çağlara geçmiştir ve Hitit metinlerinde Azzi-Hayaşa ülkesi olarak isimlendirilmiş olup burada Kaşgaların yaşadığı belirtilmiştir. M.Ö 3000 yıllarına uzanan tarihiyle Şebinkarahisar ilk defa Etilerle başlayan iktidar süreci ile Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar 17 farklı devletin sınırlarına dâhil olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi I.Dünya Savaşı sonrasında Anadolu'nun işgal edilmesi ile başlayan Milli Mücadele döneminde kurulmuştur. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasının ardından 1923 tarihinde çıkarılmış olan kanun ile Türkiye'deki livalar il olmuştur. Bu dönemde liva olan şehirlerden biri olan Şebinkarahisar'da 1923-1933 tarihleri arasında 10 yıl kadar il olmuş şehirde yenilenme süreci başlamıştır. TBMM katılan ve ülkenin birçok bölgesinden gelen milletvekillerinin ortaya koyduğu fedakârlıklar ve çabalara, Şebinkarahisar ilini temsil eden milletvekilleride ellerinden gelen katkıyı yapmıştır. Bu çalışmada Şebinkarahisar'da 1923-1933 yılları arasında TBMM'de yer alan Şebinkarahisar milletvekillerinin özgeçmişleri ve siyasi faaliyetleri konu edinilmiştir. Yaşam biçimleri, kültür düzeyleri, meclis çalışmaları incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde; Şebinkarahisar tarihine ve coğrafi konumuna yer verilmiş olup devamında TBMM'nin tarihsel gelişim süreci ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise Şebinkarahisar'ın 1923-1933 yıllarında TBMM'de görev yapmış olan 11 milletvekilinin biyografileri, meclis çatısı altında sunmuş oldukları takrir ve teklifleri ve diğer faaliyetler ile bölgenin gelişimine, sorunların çözülmesi için Türk siyasal yaşamına katkılarının belirlenmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Şebinkarahisar is a district of Giresun province and is one of the ancient cities with its geographical location and rich historical past. It is located in an important strategic region with its defensible castle due to its geographical location, its richness in terms of mineral deposits, and its location at the crossroads of the road leading to Eastern Anatolia and the road extending from Kelkit to Çoruh Valley. This region was first mentioned in historical times during the time of the Hittites and was called the land of Azzi-Hayasha in the Hittite texts, as well as it was stated that Kashga lived in this region. With its history dating back to 3000 B.C., Şebinkarahisar was included in the borders of 17 different states until the Republic of Turkey with the power process that started with Etiler for the first time. Turkish Grand National Assembly was established during the National Struggle that started with the occupation of Anatolia after World War I. After the victory of the War of Independence, with the law enacted in 1923, the livas in Turkey became a province. Şebinkarahisar, which was one of the cities that were liva in this period, became a province for 10 years between 1923-1933, and the renewal process started in the city. The deputies representing the province of Şebinkarahisar also contributed to the sacrifices and efforts made by the deputies who participated in the Turkish Grand National Assembly and came from many regions of the country. In this study, the resumes and political activities of the deputies of Şebinkarahisar who took part in the Turkish Grand National Assembly between 1923-1933 in Şebinkarahisar are discussed. Lifestyles, levels of culture, parliamentary studies were examined. In the first part of the thesis; The history and geographical location of Şebinkarahisar are included, and then the historical development process of the Turkish Grand National Assembly is discussed. In the second part, it is aimed to determine the contributions of Şebinkarahisar to the development of the region and to Turkish political life in order to solve the problems with the biographies of the 11 deputies who served in the Turkish Grand National Assembly in 1923-1933, the proposals and proposals they presented under the roof of the parliament and other activities.