Moda tasarımcısı, moda fotoğrafçısı ve moda editörü üçgeninde tasarım
Fashion designer, fashion photographer and fashion editor of the triangle in the design
- Tez No: 274498
- Danışmanlar: PROF. ZEKİ ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Sociology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Moda, bir döneme damgasını vuran geçici giyim, kullanım ve davranış bütünlüğünü, yani hayata karşı duruştaki farklılıkların toplamını temsil eder.Birinci bölümde; modanın bir olgu olarak karşımıza çıkmasının temelinde; bireyin diğer bireylere göre farklı olma isteğinin öne çıktığı, bu farklı durumun bireyde, değişiklik yapma ediminin oluşmasına katkı sağlamada itici bir güç olduğu açıklanmaktadır. Tüketici davranışlarını etkileyen faktörler; demografik, kültürel, sosyolojik, kişisel, psikolojik, ekonomik ve iletişime bağlı olarak maddeler halinde sıralanmıştır. Bölüm sonunda Türkiye'de moda tasarım alanında varlık gösteren tasarımcıların görüşlerine yer verilmiştir.İkinci bölümde; içinde artistik bir etki barındıran görseller ortaya çıkarmak olan moda fotoğrafçılığının, klasik bir ürün tanıtım ilanından ziyade hayal gücünün kullanılabileceği işler yapılmasına imkan tanıyan bir dal olduğu, ortaya çıkan model, kıyafet, poz sonucu oluşan moda fotoğraflarının değişen stillerin ipuçlarını vermenin yanı sıra, hedef kitlenin dikkatini çekmeyi ve hafızalarda uzun süreli bir tat bırakmayı amaçladığı açıklanmaktadır. Bölümün sonunda Türkiye'de moda fotoğrafçılığı alanında varlık gösteren fotoğrafçıların görüşlerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde; moda editörlerinin ustalıkla birleştirdikleri parlak gösteri, yaratıcılık ve görkem ile tüketicinin belki de hiç gereksinimi olmayan giysileri satın almasını sağladıkları konusu açıklanmaktadır. Bölümün sonunda Türkiye'de moda editörlüğü alanında varlık gösteren editörlerin görüşlerine yer verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Moda, Tüketici, Hedef Kitle, Moda Tasarımcısı, Moda Fotoğrafçısı, Moda Editörü.
Özet (Çeviri)
Fashion, represent a total view of life experience which also emphasizes and stages temporary wear and fashion trends.In the first section; the fashion emerges on the basis of individual desires being more distinguished than others and this motivates changes to appear. The factors influencing consumer behaviors are listed as following demografic, cultural, socio, personal, psycho, economic and communicational point of view. In the end of this section the opinions of outstanding fashion designers are given.In the second section; the fashion photography in corporating some artistic effects of visuals is a means enabling our imagination rather than just ıntroducing a classical product. Visuals of model, dress, poses and champing styles. In the end of the out standing fashion photograpers are given.In section three; the subject all the fashion editors agreed on is given which attracts the consumers to purchase them because of the gorgeous designs of the dresses although they?re not in need of in the end of the section the opinions of fashion editors given.KEY WORDS: Fashion, Consumer, The Target Group, Fashion Designers, Fashion Photographer, Fashion Editor.