Çini panolarla Büyükada
Buyukada with Turkish tiles panels
  1. Tez No: 274497
  2. Yazar: FATMA NİŞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİTARE TURAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
?Çini Panolarla Büyükada? konulu tez-eser çalışmasının ilk bölümünde konunun amacı, kapsamı ve yöntemi üzerinde durulmuştur. Çalışmaya teknik ve üslup açısından ilham kaynağı olan, Türk Sanatında Osmanlı Dönemi çiniciliğine değinilmiş, çiniler görsel örneklerle desteklenmiştir. Bu bölümde çini bezemelerin teknik ve estetik özellikleri, motif, renk, kompozisyon ve bilinen üsluplar, tarihsel gelişim içinde anlatılmaya çalışılmış, İznik, Kütahya gibi üretim merkezleri ve çinili yapılar hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Günümüzde çini sanatının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak, geleneği çağdaş mekanlara özgün örneklerle taşımak amacıyla birçok çalışma yapılmaktadır. Bu bağlamda oluşturulacak çini tasarımları için bir coğrafi mekân olan; daha önceleri de resim, şiir, müzik, roman, öykü gibi sanat kollarına ilham veren Büyükada seçilmiştir. Tasarımlara veri teşkil etmek ve pano temalarını doğru bilgiler ışığında belirlemek amacıyla, Büyükada'nın tarihçesi, coğrafi ve fiziki konumu, kültürel özellikleri, mimari yapıları, doğası, ünlüleri ve Ada'da yaşanan önemli olaylar kaynaklara dayalı olarak irdelenmiştir.Yapılan çalışmanın sonucunda, Büyükada'yı çam ağaçları, mimoza, begonvil, yasemin gibi çiçekleri, faytonları, ada vapuru, balıkçı kayıkları, martıları, Ada'da yaşayan ünlüleri, Ada halkının ve ziyaretçilerin sosyal yaşamlarını çeşitli yönleriyle resmeden yedi adet çini pano tasarlanmış, tümü sır altı tekniğinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of our work themed Büyükada with Turkish tile panels, the purpose, the coverage and the method have been emphesized. In our work, the art of tile making of Ottoman period in Turkish art which inspired our work both in technical and style was mentioned and the Turkish tiles were supported with the visual samples. In this part, technical and aestethic proporties of the Turkish tiles, pattern, colour, composition and familiar styles were endeavoured to be explained in historical progress. Detailed information was given about the production centers like İznik, Kütahya and the buildings with Turkish tiles. Today, a lot of work has been done to contribute to the art of tile making to become widespread and to carry the tradition to the modern places with the authentic samples Büyükada was chosen for our tile designs which will be formed in this context, the place where inspired the art branches like drawings, poems, music, novels and short stories. Aiming to compose datum for the designs and to form the panel themes based on right information the history, geographical and phisical position of Büyükada, its cultural proporties, architectural buildings, its nature, the famous people who lived there and the essential events were examined based on sources. Consequently, seven Turkish tile panels were designed which portray Büyükada with pine trees, flowers like mimosas, begomvils, jasmins, phaetons, the island boat, fisher mens small boats, seagulls, the famous people who lived on the island, the social lifes of people living on the island and the visitors, and they all were adapted with underglaze technique.