İstanbul'un eski seçkin ailelerinin toplumsal yeniden üretim stratejileri
The strategies of social reproduction adopted by Istanbul?s old elite families
  1. Tez No: 274510
  2. Yazar: SERİFE AMİRA AKBIYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
?İstanbul'un Eski Seçkin Ailelerinin Toplumsal Yeniden Üretim Stratejileri? başlıklı bu tez araştırmasında, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde ve Türkiye Cumhuriyet'in kuruluş sürecinde ayrıcalıklı bir toplumsal konumda bulunan seçkin ailelerin bu konumlarını yeniden üretmek için başvurdukları stratejiler incelenmiştir. Bu stratejilerin çözümlenmesinde iktisadi, kültürel, sosyal ve sembolik sermaye kavramlarından yola çıkılarak Bourdieu'nün ?pratikler genel iktisadı? teorisi paralelinde bir yaklaşım izlenmiştir. Araştırma kapsamında bireylerin ayrıcalıklı toplumsal konumlarına gönderme yapan ?elit? kavramının ve bireylerin iktisadi sermayelerini ifade ettiği düşünülen klasik toplumsal ?sınıf? kavramının tek başlarına yetersiz kalması nedeniyle sahip olunan iktisadi sermayenin yanı sıra kültürel, sosyal ve sembolik sermaye türlerini ve toplumsal ayrışma, ayrım mekanizmalarını da hesaba katan, bir ?sınıf? kavramsallaştırılmasına başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis titled ?The Strategies of Social Reproduction Adopted by Istanbul?s Old Elite Families? analyzes strategies that are being developed by the elite families of Istanbul, who were in a privileged social position in the late Ottoman and early Republican eras and who aimed to reproduce a privileged status in their current state. As a theoretical framework, the thesis adopts an approach inspired by Pierre Bourdieu?s ?general economy of practices? through a series of concepts developed by Bourdieu ? namely; economic, cultural, social and symbolic capital. Within the frame of the research, instead of the solely use of concepts of ?elite? and ?class? in its classical formulation, since both concepts being inadequate as the former expresses a privileged social position and the latter tends to underline the economic capital, we preferred to refer to a ?class? that reveals cultural, social, symbolic capital in addition to economic capital and mechanisms of distinction.