Firdevsi-i Rumi'nin Süleymanname yazmasının (81. cilt) (82b-123b yk.) bilimsel yayını ve üzerinde dil incelemeleri
Scientific publication of the Süleymanname manuscript (81. volume) (82b-123b pg.) of Firdevsi-i Rumi and language assessment
- Tez No: 274509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU ORAL SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 661
Özet
Süleymân-nâme, XVI. yüzyılın başlarında Firdevsî-i Rûmî tarafından manzum ve mensur karışık olarak yazılan Hz. Süleyman'ın hayatını ve menkıbelerini anlatan 81. ciltlik ansiklopedik nitelikte bir eserdir.Bu teze konu olan Süleymân-nâme yazmasının 81. cildi, Fatih Millet Kütüphanesi, Tarih, 317 numarada kayıtlıdır. Bu çalışma metin, dil incelemesi ve dizin bölümlerinden oluşmaktadır. Metin bölümünde eserin 41 yapraklık bölümü transkripsiyonlu olarak Lâtin harflerine aktarılmış; dil incelemesi bölümünde eser, yazım özellikleri, ses bilgisi, yapı bilgisi yönlerinden incelenmiş dizin bölümünde ise metinde geçen kelimelerin anlamları verilmiştir.Bu çalışmada, Süleymân-nâme'nin elde bulunan son cildi olan 81. cildin 41 yapraklık bölümünde dil incelemesi yapılarak XVI. yüzyılın bu esere yansıyan dil özelliklerinin belirtilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Süleymân-nâme is an encyclopedic work written by Firdevsî-i Rûmî, at the beginning of XVI th. century, mixed up of verse and prose and telling the life and tales of Pfophet Süleyman.The 81 volume of the The Süleymân-nâme, which is the subject of this study, is registered in the Fatih Millet Library, Historic section no. 317. This study consists of text, language assessment and dictionary sections.In the text section, 41 pages of the Süleymân-nâme was transmitted into Latin alphabet with transcription.In the language assessment sections, the study was examined with regard to spelling, phonetics and language structure.In the dictionary section the meanings of the words were explained that were given in the text.The aim of this study was to assess the language of the 41 pages of the latest 81 volume Süleymân-nâme at the hand and revealing the language characteristics of theXVI th. century that was reflected in this study.