Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması ve anlaşmanın Türk dış ticaretine etkisi
The European Agreements Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road and effects of Turkish foreign trade
- Tez No: 274520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tehlikeli maddelerin endüstri sanayinde kullanılmaya başlanması; iç ortam hava kalitesini bozan ortam emisyonlarının meydana gelmesini beraberinde getirmektedir. Bu husus ile ilgili insan sağlığı bakımından yaptırımları belirleyen uluslararası ve ulusal standartlar, gelişen teknoloji ve yapılan araştırmalar doğrultursunda günden güne yenilenerek geliştirilmektedir.Ulaşım, insanların ve maddelerin bir hedef doğrultusunda bir yerden başka bir yere yer değiştirmeleridir. Ulaşım bir ülkenin ekonomik kaynaklarının değerlendirilmesi ve sosyal gelişmesi, diğer ülkelerle ticari, kültürel vb. ilişkilerin oluşturulabilmesi ve devamının sağlanabilmesi için en önemli sektördür. Küreselleşmenin süratle yükseliş gösterdiği bu dönemde gelişmiş bir lojistik sistemini bünyesinde bulundurmayan bir ülkenin kalkınmış ülkeler arasında bir yer alabilmesi imkânsızdır. Ulaşım, yalnızca ekonomik bakımdan değil, ülkelerin bütünlüğü ve savunması açısından da büyük önem arz etmektedir.Ulaşım sistemi içerisinde ciddi bir öneme sahip olan karayolu taşımacılığında en önemli problem trafik kazalarıdır. Trafik kazaları çerçevesinde, en yıkıcı etkiyi tehlikeli madde kazaları oluşturmaktadır. Tehlikeli madde taşımacılığı normal eşya taşımacılığının dışında çok riskli kazalara sebep olan, çevresel etkileri oldukça yıkıcı bir taşımacılık grubudur. Bu yıkıcı etkilerden korunabilmek için en iyi yöntem; eğitim ve sürekli bir denetleme sisteminin geliştirilebilmesi ve devamının sağlanabilmesidir. Günümüzde bu hususta yapılmış en kapsamlı çalışma ADR (The European Agreements Concerning The International Carriage of Dangerous Goods by Road, Tehlikeli Malların Karayolu İle Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması) Konvansiyonu'dur. ADR Anlaşması karayollarında tehlikeli madde taşımacılığı konusunda en yüksek güvenlik standartlarını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Industry since the introduction of hazardous materials industry, the media distorts the quality of indoor air emissions from happening brings with it. This matter related to the international and national standards for determining the sanctions in terms of human health, developing technology and research are being developed in line with renewed day by day.Transportation of people and materials in one place to another in a line with a target displacements. Transport evaluation of a country's economic resources and social development with other countries, commercial, cultural and so on. relationships to ensure the creation and continuation of the most important sector. Rapid rise of globalization in this period showed an improved logistics system to contain within a country take a place among the developed countries is impossible. Transport, not only economically, the defense of countries in terms of integrity and is of great importance.Transport system in the most important problem in road transport has a significant importance in traffic accidents. Within the framework of the traffic accidents, hazardous materials accidents are the most devastating effect. Very risky in accidents outside the normal transport of dangerous goods the transport of goods is quite a devastating environmental impact of causing the transport group. This is the best method for preventing destructive influences, training and development and ensuring the continuance of a continuous monitoring system. Today, the most comprehensive study on this issue The European Agreements Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road, the International Road Transport of dangerous goods with the relevant European Convention (ADR). ADR, transport of dangerous goods on highways agreement refers to the highest safety standards.