Glokal pazarlama ve glokal pazarlamanın Türkiye'nin ihracatına etkileri
Glocal marketing and glocal marketing's effect on Turkey's export
  1. Tez No: 274524
  2. Yazar: AYSUN ADSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türkiye'deki işletmeler global pazarlama stratejilerini kullanarak, birçok pazarda seslerini duyurmayı başarmıştır. Ancak gelinen nokta ,dış ticaret dengesinin oluşturulması için hiçbir zaman yeterli olamamıştır. Bu nedenle ihracatın geliştirilmesi için çeşitli akademik ve saha çalışmaları sürdürülmektedir.Bu durum Türkiye'nin çağdaşlık ve refah düzeyini etkilemektedir; bunun sebebi ise ekonomik anlamda gerekli olan güce ulaşamayan Türkiye'nin, dünya pazarlarında da istenen ve gerekli başarıları ve dolayısıyla rekabet gücünü yakalayamaması olarak açıklanabilir.Türkiye, sahip olduğu ekonomik potansiyele bakıldığında, mevcut kapasitesi, eğitimli iş gücü ve gerek tarım, gerekse sanayi açısından belirli bir büyüklüğü yakalamış durumdadır.Bununla birlikte, dünya üzerindeki statüsü irdelendiğinde, yönlendirici, rekabeti şekillendiren veya pazarlara hakim olan bir ülke konumunda değildir.Bu hedeflere ulaşabilmek için ülke içi ekonomik istikrarın sağlanması, devamında da bu tezde belirtilen pazarlarda lider ülke konumuna gelmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, glokal pazarlama stratejilerinin ihracata etkileri incelenerek alternatif çözüm yolları sunulmuştur. Türkiye'nin rekabet gücünün arttırılabilmesi için glokal pazarlama stratejileri Porter'ın Elmas modeli yaklaşımı ile hedef glokal pazarlar olan Ortadoğu, Rusya Federasyonu ve Balkanlar açısından analiz edilmiştir.Bu çalışmanın, glokal pazarlama stratejilerini uygulamayı hedefleyen ve hedef glokal pazarlar hakkında bilgi almak isteyen işletmeler için bir kaynak niteliğinde olacağına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
The Turkish Companies have distinct success on a wide range of markets by using global marketing strategies ; But in spite of this success, the foreign trade balance of Turkey has never come up to a sufficient level. Thus several academic and field studies conducted in order to develop the export capabilities of the country.This situation affects the level of contemporaneous and prosperity for Turkey. Due to lack of economic achievements, Turkey could not achieve necessary power in the world market. As a natural conclusion, this circumstance has a negative effect on Turkey?s competitively on the globe.On the other hand, Turkey has an incontrovertible economic potential based on current capacity/capability, trained and educated work force, agricultural and industrial establishments.However analyzing the global status of the country, Turkey does not have either a role as a router or a competitive and dominant character as a leader. In order to achieve these goals as a router and a leader in the glocal market, Turkey needs to maintain the economic stability.This study presents alternative solutions based on researches the affects of glocal marketing strategies on export. In order to increase the competitively of Turkey, glocal marketing strategies have been analyzed using Porter?s Diamond Model for target glocal markets which are Middle East, Russian Federation and the Balkans.This study will be a useful source for both companies planning to use glocal marketing strategies and looking for information about glocal markets.