Organik tarım koşullarında damla sulama yöntemi ile sulanan domates bitkisinin A sınıfı buharlaşma kaplarından yararlanarak sulama programının oluşturulması
Determination of the effect of different irrigation programs for tomato plant irrigated with drip irrigation system through using class-A pan under organic agriculture
- Tez No: 274529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM YETİŞ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
2006?2007 yıllarında Gökçeada'da yürütülen bu araştırmada, organik tarım koşulları altında, damla sulamayla sulanan H?2274 domates çeşidinde açık su yüzeyi buharlaşmasından yararlanarak uygun sulama programının belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma, şerit parseller bölünmüş bloklar deneme desenine göre 3 tekrarlamalı kurulmuştur. 5 farklı pan katsayısı (Kpc= 1,00; 0,75; 0,50; 0,25 ve 0,00) ve her kısıtlama düzeyi içerisinde de bitkilerin gelişim dönemlerinde uygulanacak farklı su artım düzeyleri uygulanmıştır.Konulara uygulanan sulama suyu miktarları 2006 yılında 370,57 ? 79,30 mm, bitki su tüketimleri 532,47 ? 248,01 mm ve 2007 yılında sulama suyu miktarları 359,80 ? 60,00 mm ve bitki su tüketimleri 479,93?162,63 mm arasında değişmiştir.Sonuçta, her iki yılda da sulama düzeylerinin meyve verimini etkilediği; en yüksek verimin ilk yıl Kpc3=0,75 konusundan 5858 kg/da; ikinci yıl yine aynı konuda 5302 kg/da olarak elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine irrigation schedule of H-2274 tomato cultivar irrigated by the drip system with the pan-evaporation method under organic farming conditions in Gokceada in 2006-2007.The experiment had been settled in randomized split strip plot design with three replications. Irrigation treatments had consisted of five different plant-pan coefficients (Kpc= 1,00; 0,75; 0,50; 0,25 and 0,00) and applied water level increase for each coefficients at different crop growth stage.Irrigation quantities applied to the treatment varied from 370,57 to 79,30 mm in 2006 and 532,47 ? 248,01 mm in 2007; seasonal plant water consumption of irrigation treatments varied from 476,27 to 191,81 mm in 2006 and 479,93 to 162,63 mm in 2007.According to the data obtained, irrigation water amounts effected the fruit yield both in two years and highest yields were obtained from Kpc3= 0,75 irrigated plots 5858 kg/da in 2006, and the same plots 5302 kg/da in 2007.