Mustafa Asım Köksal'ın C-aetani'ye yadığı Reddiye'nin değerlendirilmesi
- Tez No: 274545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
M. Âsım Köksal (1913-1998) hayatını ilme adamış, çeşitli dînî konularda eserler kaleme almış bir İslâm tarihçisidir. İtalyan Oryantalist Leone Caetani'nin (1869-1935) yazmış olduğu İslâm'a yönelik pek çok iddia içeren Annali dell' İslâm (İslâm Tarihi) adlı kitabına karşı Köksal'ın yazdığı İsnad ve İftiralara Reddiye ve onun 23 yıl üzerinde çalıştığı İslâm Tarihi, Cumhuriyet dönemi İslâm tarihi eserlerinin en kapsamlı çalışmalarındandır.İslâm tarihinde reddiye yazma geleneği, Hz. Peygamber'in vefatından sonra Müslümanlar arasında ortaya çıkan görüş ayrılıklarıyla başlamış, mezhep ve fırkaların oluşmasıyla da yaygınlık kazanmıştır. Ayrıca Oryantalistlerin özellikle 1800'lü yıllardan sonra İslâmiyet'e yönelik yaptıkları eleştiriler, Müslümanlarca yazılan reddiyelerin sayısını arttırmıştır.Oryantalistler arasında özel bir konumu olan Caetani de İslâm Tarihi adlı eserinde Kur'ân, İslâmiyet'in genel esasları, hadis, hadisçiler, ashabın büyüklerinden Ebû Hureyre, İbn Abbas, Abbas, Hz. Ömer gibi şahsiyetler ile ilgili pek çok iddiada bulunmuştur. Âsım Köksal ise Caetani'nin kitabında ilmî bir metot takip etmediği, pek çok yanlışlıklar, tutarsızlıklar ve hatta iftiralar bulunduğu ve Caetani'nin iddialarının ülkemizde de pek çok kişiyi olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle yazdığı Reddiye'de Caetani'nin eleştirilerini cevaplandırmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
M. Âsım Köksal (1913-1998) is a historian of Islam who has devoted his life to science and has written many works of various religious topics. The book, Annali de?l-İslâm (History of Islam) which was written by Italian Orientalist Leone Caetani?nin (1869-1935) contains many claims of Islam. Against this book Köksal wrote a book called Rejection of Attributions and Slanders and History of Islam on which he worked for 23 years are the most comprehensive works on History of Islam in Republican era.Tradition of writing rejections in History of Islam started after the death of Hz. Prophet because of the dissidence among Muslims and it became widespread with the formation of sects and denominations. Also the criticism that Orientalists made especially after 1800s, increased the number of rejections written by Muslims.Caetani, who has a special place among Orientalists, made many claims about general principles of Islam, hadith, traditionists, and about important people such as Ebû Hureyre, İbn Abbas, Abbas, Hz. Ömer in his work History of Islam. Âsım Köksal argued that Caetani had not used a scientific method in his work and there were many inaccuracies, inconsistencies, and even slander. He tried to give answers to Caetani?s criticism in the Rejections he wrote on the grounds that Caetani?s claims effected many people in our country.