Gaziantep il merkezindeki kadın kuaförlerinin fiziksel koşullarının, çalışanlarının sağlıkla ilgili yakınmalarının ve bulaşıcı hastalıklarla ilgili bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
The evaluation of physical conditions of the hairdressing salons in the Gaziantep city center and their worker?s health complaints, knowledge and practices about the infectious diseases
- Tez No: 274562
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Çalışmada Gaziantep il merkezinde bulunan kuaför salonlarının mevzuata uygunluklarının, burada çalışanların işleriyle ilgili olabilecek sağlık sorularının ve bulaşıcı hastalıklar ile ilgili bilgi ve uygulamaların belirlenmesi amaçlanmıştır.Gereç-Yöntem: Çalışma tanımlayıcı-kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma evrenini Gaziantep il merkezinde bulunan toplam 622 kuaför salonu ve bunların personeli oluşturmuştur. Örnek seçilmemiş bütün salonlara gidilmesi planlanmıştır. Ulaşılan 473 kuaför salonundan 321'i 946 personelin 740'ı araştırmaya katılmayı kabul etmiştir. Araştırma evrenine erişim oranları; işyerleri için %67,9 ve işçiler için %78,2'dir.Bulgular: Kuaför salonlarının %42,4'ünün mevzuata uygun olduğu ve %82,3'ünde havalandırmanın kapı/pencere ile yapıldığı belirlenmiştir. Çalışanların %71,8'i mesleki eğitim aldıkları belirtmişlerdir. Çalışanların %45,0'ı manikür/pedikür yaptıklarını, %97,0'ı her işlemden sonra ellerini yıkadıklarını, %88,6'sı eldiven, %77,8'i koruyucu elbise kullandığını belirtmiştir. Çalışanların %58,1'i kuaförlükte bulaşıcı hastalık riski olmadığını belirtmiştir. Çalışanların %34,6'sının Hepatit B ile, % 15,3'ünün AIDS ile ve %18,1'inin Hepatit C ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğu belirlenmiştir. Mesleki eğitim alanlarda Hepatit B ile ilgili bilgisi yeterli olan oranı daha fazladır (p=0,00). Çalışanların %25,9'unun solunun sistemi, %52,4'ünün alerjik, %73,1'inin kas iskelet sistemi ve %32,6'sının da deri ile ilgili yakınması bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate of physical conditions of the hairdressing salons in the Gaziantep city center and their worker?s health complaints, knowledge and practices about the infectious diseases.Materials and Methods: This is a descriptive, cross-sectional study. The population of the study was 622 hairdressing salons and their staff in the Gaziantep city center. The 473 hairdressing salons were reached and 321 of these accepted to participate in the study. The 740 of 946 workers were participated in the study so data about 67.9% for salons and 78.2% for workers were collected.Results: The 42.4% of hairdressing salons were suitable to legislation and in the 82.3% of them the ventilation was performed by using door and windows. The workers were reported that 78.1% of them were received vocational training, 45.0% of them were performing manicure/pedicure, 97.0% of them were washing their hands after each procedure, 88.6% were using gloves, and 77.8% of them were using protective clothing. The 34.6% of the staff had adequate knowledge about hepatitis B, 15.3% of AIDS and 18.1% of hepatitis C. It was found that the knowledge about hepatitis B were higher in the workers who had vocational training (p=0.00). It was found that 25.9% of the staff had respiratory, 52.4% allergic, 73.1% musculo-skeletal system, and 32.6% dermatological complaints.