CPAP/BPAP tedavisi başlanan OSAS olgularında tedavi uyumu ve yaşam kalitesi
Quality of life and compliance in OSAS patients of whom CPAP/BPAP therapy planned
  1. Tez No: 274563
  2. Yazar: ŞİRİN YURTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN SARIMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada; OSAS tanısı ile PAP tedavisi planlanan hastaların ?Calgary uyku apne yaşam kalitesi indeksi? anketi, ?Epworth uykululuk ölçeği? ve ?OSAS semptom sorgu anketi? kullanarak tedavi uyumunu değerlendirmek ve tedavinin yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak planlandı.Yöntem: Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Uyku Laboratuvarı'nda; Mayıs 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında; uyku ile ilgili yakınmaları nedeniyle polikliniğimize başvuran ve polisomnografi testi uygulanarak OSAS tanısı almış, PAP cihazı ile devamlı pozitif havayolu basıncı tedavisi planlanan, çalışmaya katılmayı kabul eden erişkin 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm olgulardan yazılı onam alındı.OSAS tanısı konan ve PAP titrasyonu sonucunda tedavi başlanan 23'ü erkek ve 7'si kadın, 30 olgunun genel verileri, OSAS semptomları, EUÖ skorları ve SAQLI değerleri kayıt edildi. Hastalara, 1 ay sonra yapılan görüşmede verilen cihazı gece uyku süresince kullanıp kullanmadıkları ve kullanmama sıklıkları sorgulandı. EUÖ, SAQLI ve OSAS semptom sorgulamaları yenilenerek hastaların kazanımları ve yakınmaları değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya alınan tüm hastaların 1 ay süresince gece uyku boyunca cihazı kullandıkları saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study we aimed to assess the compliance of OSAS patients of whom PAP therapy had planned by using ?Calgary Sleep Apnea Quality of Life Index?, ?Epworth Slepiness Score?, ?OSAS Symptoms Questionnaire? and, to investigate the effects of treatment on the quality of life.Materials and Methods: A total of 30 adult patients who applied to Sleep Research Laboratory at Maltepe University Respiratory Diseases Department between May 2010-May 2011, complaining of symptoms related to sleep and polysomnographically verified as OSAS with PAP therapy indication were included to the study. Their written consent were obtained. Of the 30 OSAS patients who started PAP therapy after titration test; 23 were male and 7 were female. Characteristics of the patients, OSAS symptoms, ESS and SAQLI values were recorded. After a month at the second visit they were asked whether they had used their devices in their sleep period during the night and how often they had quitted. ESS, SAQLI and OSAS symptoms questionnaire had been repeated. Patients? complaints and gains were evaluated.Results: It has been found that all the patients have routinely used PAP devices for a period of month.