Tip 2 diyabetli bireylerin fonksiyonel besinleri bilme, kullanma durumları ve ilişkili etmenlerin belirlenmesi
To determine knowing, using and assosicated factors of functional foods in Type 2 diabetes individuals
  1. Tez No: 488766
  2. Yazar: GÜLEN MAVİ CANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fonksiyonel besin, içeriğinde doğal olarak sağlığa yararlı bileşen içeren, günlük beslenmede tüketilen, normal besin formunda olan besindir. Fonksiyonel besinlerin sağlığa yararlı etkileri ancak doğru miktar ve sıklıkla tüketildiğinde ortaya çıkar. Bu çalışmanın amacı; özel bir hastanenin diyet polikliniğine başvuran 18 yaş ve üstü tip 2 diyabet tanılı bireylerin fonksiyonel besinleri bilme, kullanma durumları ve ilişkili etmenleri belirlemektir. Araştırma kesitsel tipte olup, Haziran –Ağustos 2017 aylarında, Gaziantep Özel Sani Konukoğlu hastanesinde ,45 erkek ve 55 kadın olmak üzere toplam 100 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To Determine Knowing, Using And Assosicated Factors Of Functional Foods In Type 2 Diabetes Individuals . Functional food; a nutrient in its natural form that contains nutrients beneficial to health and consumed daily. the beneficial effects of these foods on their health only occur when consumed in the right amount and frequency. The aim of this study is; determine the knowing, use and related factors of functional foods of individuals diagnosed with type 2 diabetes aged 18 years or older who refer to a diabetes polyclinic of a special hospital. The cross-sectional study was conducted with a total of 100 volunteer participant, june-august 2017 ,Gaziantep Özel Sani Konukoğlu hospital,including 45 men and 55 women. The data were collected by face-to-face surveys by the researcher, frequency and percentage were calculated and analyzed by Chi-square analysis.