Subakromial sıkışma sendromu olan hastalarda terapotik ultrason tedavisinin etkinliği üzerine yapılan randomize kontrollü bir çalışma
Randomized controlled study on the effectiveness of therapeutic ultrasound in the treatment of subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 274585
  2. Yazar: EMEL ASLANKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Subakromial sıkışma sendromlu hastalarda terapotik ultrason tedavisinin eklem hareket açıklığı, ağrı, fonksiyonel testler ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı.Materyal Metod: Subakromial sıkışma sendromu tanısı alan 62 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Bir gruba standart egzersiz programı ve terapotik ultrason (n=31) ve diğer gruba standart egzersiz programı ve plasebo ultrason (n=31) verildi. Hastalar 12 hafta boyunca izlendi. Hastaların omuz eklem hareket açıklığı (EHA) goniometre ile, istirahat, gece ve hareketle oluşan omuz ağrısı 0-10 cm'lik visüel analog skala (VAS) ile, fonksiyonel durum Western Ontario Rotator Kaf İndeksi (WORC), The Society of the American Shoulder and Elbow Surgeons Evaluation (ASESS) ve Constant skorlaması (CS) ile, yaşam kalitesi short-form 36 (SF-36) ile değerlendirildi. Bu değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonrası 3. ve 12. haftalarda yapıldı.Bulgular: Tedavi öncesinde her iki grup arasında yaş, cinsiyet, meslek, eğitim düzeyi, semptom süresi, travma öyküsü, omuz magnetik rezonans görüntüleme (MRG) evresi açısından anlamlı fark yoktu ( p>0.05). Tedavi sonrasında da her iki grupta yapılan egzersiz sayısı ve antienflamatuar ilaç kullanımı açısından da anlamlı bir fark saptanmadı ( p>0.05). Her iki grupta da tedavi ile EHA değerlerinde anlamlı bir iyileşme görüldü (p0.05).Sonuç: Subakromial sıkışma sendromu tanısı alan hastalarda konvansiyonel egzersize devamlı modda terapotik ultrason eklenmesinin ağrı azalmasına, fonksiyonellik artışına katkı sağladığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of ultrasound therapy on the range of motion, pain, functional tests and quality of life in the patients suffering from the subacromial impingement syndrome .Material-Method: 62 patients with the diagnosis of subacromial impingement syndrome were involved in the study. The patients were classified into two groups randomly. One group (n=31) was given standard exercise program and therapeutic ultrasound and the other group (n=31) was given standart exercise program and sham ultrasound. Then the patients were followed up for 12 weeks. The shoulder range of motion (ROM) of the patients was assessed with goniometer; the shoulder pain at rest, during motion, night pain were evaluated with visual analogue scale (VAS) of 0-10 cm; and the functional status with Western Ontario Rotator Cuff Index (WORC), The Society of the American Shoulder and Elbow Surgeons Evaluation (ASESS) and Constant scoring (CS) These evaluations were done before the treatment and after the treatment on the 3th and 12th weeks.Findings: Before treatment, there was no significant difference between the groups in age, sex, occupation, education level, symptom duration, trauma history, shoulder magnetic resonance imaging phase (p>0.05). After treatment, there was no significant difference between the groups in the number of exercise done and antienflamatuar drug use (p>0.05).