Levobupivakainin stafilococcus aureus üzerine antibakteriyel etkinliğinin araştırılması
Investigation of antibacterial effect of levobupivacaine on staphylococcus aureus
- Tez No: 274584
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ERKİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Lokal anesteziklerin antibakteriyel etkisi katetere bağlı enfeksiyon oluşumunun önlenmesinde önemli bariyerlerden biridir.Bu çalışmada; levobupivakainin hastanemizde postoperatif ağrı tedavisi (%0.125) ve ağrısız doğumda kullandığımız (%0.0625) konsantrasyonlarının hasta kontrollü epidural analjezi (HKEA) modelinde Stafilococcus aureus üzerine antibakteriyel etkinliğinin deneysel olarak araştırılması ve ?Scanning Electron Microscobe (SEM) görüntüleme Tekniği? ile kanıtlanması amaçlandı.Çalışma solüsyonları 100 mL olacak şekilde hazırlandı. Grup 1 (n=10) : % 0,125 levobupivakain + 4 mL fentanil (200 mcg) Grup 2 (n=10): % 0,0625 levobupivakain + 4 mL fentanil (200 mcg), Grup 3 (n=10): 4 mL fentanil (200 mcg) , Grup 4 (n =10) : 99 mL serum fizyolojik içerecek şekinde hazırlanarak tüm gruplara 1 mL S. aureus 0.5 McF (1.5x108 cfu/mL) eklendi. Tüm gruplardaki örnekler Portex marka bakteri filtresinden (n=40) Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) cihazı ile 24 saat boyunca 4 mL/sa infüzyon hızında geçirilerek steril şişelerde toplandı. Şişelerden (n=40), filtre giriş (n=40) ve çıkışlarından (n=40) alınan örnekler Kanlı Agar'a ekilerek bakteri koloni sayımları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; it is aimed to experimentally investigate the antibacterial effect of levobupivacaine on Staphylococcus aureus in patient controlled analgesia model at concentrations used in postoperative pain treatment (0,125 %) and painless labour (0,0625 %) in our hospital and to evidence by ?Scanning Electron Microscobe (SEM) imaging technique?.Study solutions prepared so as to 100 mL. After preparing groups as Group 1 (n=10): 0,125 % levobupivacaine + 4 mL fentanyl (200 mcg), Group 2 (n=10): 0,0625 % levobupivacaine + 4 mL fentanyl ( 200 mcg), Group 3 (n=10): 4 mL fentanyl (200 mcg) and Group 4 (n=10): 99 mL saline; 1 mL of Staphylococcus aureus 0,5 McF (1.5x108 cfu/mL) was added to all groups. Samples in all groups were infused at 4 mL/h infusion rate for 24 hours by Patient Controlled Analgesia (PCA) device through Portex brand bacterial filter (n=40) and collected in sterile bottles. Specimens collected from bottles (n=40), filter entrances (n=40) and filter exits (n=40) cultivated in Blood Agar and colonies were counted.