Ailesel akdeniz ateşi hastalarında toll like reseptör 2 ve 4 ekspresyon düzeyinin akut atak ile ilişkisinin incelenmesi
The investigation of relationship between toll like receptor 2 and 4 expression levels and acute attacks of Familial mediterranean fever
  1. Tez No: 274601
  2. Yazar: MELİA ZENGİN KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULUS SALİH AKARCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Romatoloji, Gastroenterology, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
GirişToll Like Reseptörler (TLR) doğal immün sistemin bir parçasıdır. Bugüne kadar TLR ailesinde 13 üye saptanmıştır. TLR-4 Gram (?) bakterilerin lipopolissakkaridlerini tanırken, TLR-2 Gram (+) bakterilerdeki lipoteikoik asid gibi mikrobiyal ürünleri ve endojen inflamatuar mediatörleri tanır. AAA'nin patogenezindeki araştırmalarda ilerleme kaydedilmesine rağmen atakların kendi kendini sınırlayan doğası ve periyoditesi hala aydınlatılamamıştır. Eksternal bir antijenin etkisi olmadığı düşünülen AAA hastalığında doğal immün sistemin en önemli elemanlarından olan TLR'lerin rolü bilinmemektedir. Bu çalışmadaki amacımız AAA tanılı hastalarda atak sırasında ve ataksız dönemde TLR-2 ve TLR-4 gen ekspresyon düzeylerini değerlendirerek atakların doğasına ışık tutmaktır.Materyal ve MetodÇalışmaya EÜTF Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalında AAA tanısıyla izlenmekte olan 30 hasta (18 bayan, 12 erkek) dahil edildi. AAA atağı sırasında akut inflamatuar yanıtı değerlendirmek için C?reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), fibrinojen, lökosit düzeyleri bakıldı ve kan, idrar ve boğaz kültürleri yapıldı. Akut atak sırasında Light Cycler cihazı (Rosh Diagnostik, model: LC versiyon 3.0, seri no: 1400933) kullanılarak Real time PCR yöntemi ile Beta Aktin geni ekspresyonları ile mukayese edilmek suretiyle TLR-2 ve TLR- 4 gen ekspresyonları ölçüldü. Akut ataktan 20 gün sonra (atağın olmadığı dönemde) bazal inflamatuar yanıtı değerlendirmek için tekrar TLR-2 ve TLR-4 gen ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Sağlıklı kontrol grubu olarak 20 gönüllü çalışmaya alındı ve TLR-2 ve TLR-4 gen ekspresyon düzeyleri değerlendirildi. Gruplar arasındaki ekspresyon düzeyleri arasındaki farklılıklar Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi ile karşılaştırıldı ve p0,05). Ataktan 20 gün sonra bakılan TLR-2 ve TLR-4 gen ekspresyon düzeyleri birbiriyle korele saptandı (p0,05). Ataklar sırasındaki ekspresyon düzeyleri de remisyon dönemlerinden farklı değildi (p>0,05). Hastalarda atak sırasında ve ataksız dönemde TLR-2 ve TLR-4 gen ekspresyon düzeyleri arasında istatiksel açıdan anlamlı fark çıkmamasının olası nedenleri 1- Atak nedenleri enfeksiyon dışı faktörler olabilir ve bu nedenle her üç grup arasında fark tespit edilmeyebilir. Nitekim AAA ataklarını tetikleyen faktörler arasında infeksiyonlar nadiren yer almaktadır. 2- AAA hastalarında TLR-2 ve TLR-4 dışı birtakım inflamatuar yolaklar aktive oluyor olabilir. Ataklar sırasında bir takım inflamatuvar mediatörlerin ekspresyon ve salınımının arttığı kesin olmakla beraber bu yolakların muhtemelen TLR ekspresyonu ile bir ilişkisi yoktur. Literatürde bu verileri karşılaştıracak herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.Atak sırasındaki TLR-2 ve TLR-4 ekspresyon düzeyleri ile atak sırasında bakılan CRP, ESR, fibrinojen, lökosit, trombosit düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Akut faz reaktanları çeşitli immün uyarıların sonunda artan nonspesifik göstergelerdir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi TLR-2 ve TLR-4 ekspresyonlarının AAA atakları sırasındaki immün aktivasyonla bir ilişkisi yoktur. Doğal olarak artan akut faz reaktanları ile de bir ilişki olması beklenmemektedir. Daha geniş hasta grupları ile yapılacak çalışmalar bu konuya ışık tutabilir
Özet (Çeviri)
IntroductionThe role of TLR?s in FMF diesease which is thought to be not influenced by external antigens, are unidentified. The aim of the study is to evaluate the TLR-2 and TLR-4 gene expression levels during the attacks and out of attack periods in FMF patients for to illuminate the nature of attacks.Material and MethodThe study included 30 patients (18 female, 12 male) who were diagnosed with FMF and 20 healthy volunteers. TLR-2 and TLR-4 gene expressions were measured during acute attack and aftrer twenty days the attack and in control subjects. TLR gene expression levels are measured by comparing Beta Actin gene expressions using Light Cyler device (Roch Diagnostic, model: LC version 3.0, serial number: 1400933).ResultsThere was no statisticaly significant difference between three groups (during attack, out of attack and healthy controls) according to TLR -2 and TLR- 4 gene expression levels ( p>0,05) .DiscussionIn conculision, with the light of our results we could say that there was not a correlation between TLR-2 and TLR-4 gene expression levels and FMF disease and its attacks. The other components of immune system probably take part in FMF attacks.