Sigara dumanı zararlılarının akciğer epitel hücrelerine verdiği yangısal ve oksidan hasarı üzerine kafeik asit fenetil ester etkisi
The effect of caffeic acide phenethyl ester on cigarette smoke induced oxidative and inflammatory damage in lung epithelial cells
  1. Tez No: 274600
  2. Yazar: FIRAT BARIŞ BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), başta sigara kullanımı, mesleki gazlar ve hava kirliliği olmak üzere gelişen kronik ve ilerleyici özellikte bir akciğer hastalığıdır. İnsanlarda ölüm sebepleri arasında beşinci sırada yer alan KOAH'ın henüz etkin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu araştırmada hücre kültürü ortamında akciğer epitel hücrelerinde (A549) sigara duman içeriği ile oluşturulan KOAH modelinde kafeik asit fenetil ester'in (CAPE) gelişen oksidatif hasar ve yangı şiddeti üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmada kullanılacak uygun CAPE düzeyi yapılan doz çalışması ile belirlendi. Buna göre 2,5 µM düzeyinin sitotoksik etkisinin bulunmadığı tespit edildi. Araştırmada bir adet filtresiz sigara dumanı özel bir düzenekle 20 ml hücre medyumundan (DMEM) geçirilerek içeriğinin medyumda kalması sağlandı (SGR).
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a chronic and progressive lung disease which is contributed by cigarette smoke, air pollation and occupational exposures. COPD is currently the fifth leading cause of death worldwide and there is no efficient treatment yet. In the present study, the effect of caffeic acide phenethyl ester (CAPE) on cigarette smoke induced oxidative and inflammatory damage is investigated in lung epithelial cells (A549). Dose response study demonstrated that 2.5 µM CAPE has no cytotoxicity in the cells. Cigarette Smoke Extract (CSE) was prepared by bubbling the smoke from fitlerless cigarette through 20 ml of serum-free cell culture medium.