Endotracheal entübasyona hemodinamik yanıtta intravenöz ve topikal lidokainin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of intravenous and topical lidocaine effect on the hemodynamic response of endotracheal ıntubation
- Tez No: 274624
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda anestezi indüksiyonu sırasında laringoskopi ve endotrakeal entübasyona bağlı, sempatoadrenerjik yanıt sonucunda gelişen hipertansiyon ve kalp atım sayısında kalp artışı önlemede İV ve topical lidokainin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık.MATERYAL METOD: Elektif operasyonu planlanan ASA 1?3 grubu, genel anestezi için kontrendikasyonu bulunmayan, yapacağımız işlemi kabul etmiş ve randomize olarak seçilecek, kadın ve erkek,18?65 yaş 120 olgu üzerinde planlandı ve randomize olarak yapıldı Yöntem hakkında bilgi verilip onayları alınan tüm hastalara ; .Operasyon masasında 20 G kanül ile damar yolu açılarak 10 mL/kg/saat% 0,9 NaCl perfüzyonuna başlandı. Elektrokardiografi (D II derivasyonunda), sistolik kan basıncı(SKB), diastolik kan basıncı(DKB), ortalama kan basıncı(OKB), kalp atım hızı (KAH) monitörize edildi.. Hastaların indüksiyon öncesi sistolik (SKB), diastolik (DKB), ortalama (OKB) kan basınçları, kalp atım hızı (KAH), bazal değer olarak kaydedildi. İndüksiyonda i.v. propofol 2 mg/kg 45saniyede, 2mikrog /kg fentanyl ve i.v. vecuronyum bromid 0,1 mg/kg 15 saniyede verdi. Hastalar rastgele iki çalışma grubuna ayrıldı.GRUP I ( n=60) Yeterli kas gevşemesi ( vekuronyum enjeksiyonundan 3 dakıka sonra ) sağlanmasının ardından direk larıngoskopi ile % 10 lidokain ( xylocain) spreyden3 puff verildi.GRUP II (n=60) 1,5 mg/kg %2 lidokain i.v bolus olarak 30 saniyede uygulandı.İndüksiyon sırasında hastaların ventilasyonu %100 O2 ile sağlandı. İndüksiyondan 3 dakika sonra laringoskopi ve endotrakeal entübasyon aynı kişi tarafından gerçekleştirildi. Anestezi idamesi tüm gruplarda %50 (3L/dk) O2 ve %2?3 sevofluran anestezisi ile sağlandı. Tüm gruplarda ölçümler; Sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OKB) ve kalp atım hızı (KAH);) bazal değer, entübasyondan sonra 1,2. 4. 6. 8. 10. dakikalarda kaydedildi. PACU ya alındıktan sonra postop. Boğaz ağrısı ve öksürük açısından sorgulandı.BULGULAR: Kalp atım sayısında farklı ilaç gruplarının birbirlerine farklılık gösterdiği bulundu. Kalp atım sayısı eş zamanlı ölçümlerinde entübasyon sonrası değerler Grup II de düşük bulunurken, Grup I de yüksek bulundu. Gruplar arası karşılaştırmalarda; sistolik ve ortalama arter basınçları ölçümlerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Diastolik kan basıncı ölçümleri Grup I 0. Dakika Grup II ye göre anlamlı derecede yüksek.
Özet (Çeviri)
BACGROUND: In this study, during induction of anesthesia, depending on laryngoscopy and endotracheal intubation, we intended to compare the efficiencies of IV and topical lidocaine in preventing increases in the number of developed hypertension and heart rate as a result of sympathetic adrenergic response.METHODS: ASA 1-3 group whose elective operation was planned, was conducted on the 120 patients who did not have contraindications for general anesthesia, accepted the treatment we will bring, were chosen as randomly, and were male and female between 18 and 65 ages, and was done randomly. By opening intravenous with 20 G cannula, perfusion of 10 ml / kg / h 0,9% NaCl was started to given all patients who were informed about method and whose approvals were received, at operating table.Electrocardiography (at D II derivation), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MAP), heart rate (HR) were monitored. At induction, IV propofol 2 mg/kg in seconds 45, 2 microg / kg fentanyl and IV vecuronyum bromide 0,1 mg / kg in 15 seconds were given. Patients were randomly divided into two study groups.Group I(n=60): After adequate muscle relaxation( 3 minutes then vecuronium injection) was supplied, 10% lidocaine (xylocain) sprey 3 puff was given with direct laryngoscopy.Group II(n=60): 1,5 mg / kg IV bolus of 2% lidocaine was applied in 30 seconds.Patients? ventilation was supplied with 100% O2 during induction. 3 minutes after induction, laryngoscopy and endotracheal intubation was performed by the same person. Maintenance of anesthesia in all groups was maintained with 50% (3L/minutes) O2 and sevoflurane 2-3%.Measurements in all groups, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MAP) and heart rate (HR) for baseline, after intubation at 1, 2, 4, 6, 8, and 10 minutes were recorded. After the postoperative PACU, the patients were questioned about sore throat and cough.RESULTS: Different groups of drugs was found that differed from each other in terms of heart rate. While it was observed values in real-time measurements of heart rate after intubation was low in Group II, it was high in Group I. Between-group comparisons, systolic and mean arterial blood pressure measurements, no statistically significant difference was observed.