Deneysel olarak devamlı hiperoksi sonrası oluşturulan akciğer hasarının tedavisinde E+c vitamini kombine tedavisi ile N-asetilsistein tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Effectiveness evaluation of E+c vitamin combination and N-acetylcysteine treatment on experimental continuous hyperoxic lung injury
- Tez No: 274625
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT NARLI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Oksidatif stres bronkopulmoner displazi patogenezinde önemli bir rol oynar. Bizim amacımız, hiperoksik akciğer hasarını azaltmada E+C vitamini kombine tedavisi ve N-asetilsistein tedavisinin etkinliğini histopatolojik ve biyokimyasal düzeyde değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Deney postnatal 3-13. gün boyunca dört gruptan oluşan 36 yenidoğan rat yavrusu ile yürütülmüştür. Bronkopulmoner displazi, yenidoğan ratlar hiperoksiye maruz bırakılarak oluşturuldu. Ratlar randomize olarak 4 gruba bölündü: oda havasında tutulan kontrol grubu (n=9), hiperoksiye maruz bırakılan grup (n=9), hiperoksiye maruz bırakılıp N-asetilsistein ile tedavi edilen grup (n=8) ve hiperoksiye maruz bırakılıp E+C vitamini ile tedavi edilen grup (n=10). Serum ve akciğer örneklerinde paraoksonaz, arilesteraz, total antioksidan kapasite, total oksidan durum, oksidatif stres indeksi, lipid hidroperoksit çalışıldı. Ayrıca akciğer dokularında fibrozis ve enflamasyon patolojik olarak değerlendirildi.Bulgular: Doku paraoksanaz ve arilesteraz enzim düzeyleri kontrol grubuna göre diğer üç hiperoksiye maruz kalan gruplarda daha yüksek saptandı. Hiperoksiye maruz kalan diğer üç grupta da akciğer dokusundaki total antioksidan düzeyleri artmıştı.
Özet (Çeviri)
Aim: Oxidative stress plays an important role in the pathogenesis of bronchopulmonary dysplasia. We aimed to assess the efficiency of E+C vitamin combination and N-acetylcysteine in reducing hyperoxic lung injury at the histopathologic and biochemical levels.Materials and Methods: The experiment was carried out with 36 newborn rat pups divided into four groups during postnatal days 3 to 13. Bronchopulmonary dysplasia was induced by exposure to hyperoxia in neonatal rats. The rats were divided randomly into four groups: air-exposed control group (n=9), hyperoxia-exposed group (n=9), hyperoxia-exposed N-acetylcysteine-treated group (n=8) and hyperoxia-exposed E+C vitamin-treated group (n=10). Lung specimens and serums were obtained respectively on day 10 after exposure. The serum and lung specimens paraoxonase, arylesterase, total antioxidant capacity, total oxidant status, oxidative stress index, lipid hydroperoxide were evaluated. In addition, fibrosis and inflammation of lung tissues were evaluated as pathological.Result: Tissue paraoxanase and arylesterase levels were higher in all three hyperoxic groups than control group. Lung total antioxidant capacity levels were increased in all three hyperoxic group.