Öğretmen adaylarının başarıları belirlenirken tercih ettikleri durum belirleme yöntemlerini etkileyen faktörler ve bu yöntemlere ilişkin görüşleri
The factors affecting the assessment preferences of the pre-service teachers and their views about the assessment methods
- Tez No: 274629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni durum belirleme yöntemlerini ve karmaşık oluşturmacı sınav türünü yüksek ve düşük düzeyde tercih eden öğretmen adaylarını ayıran öğrenmeye ilişkin özellikleri saptamak ve öğretmen adaylarının durum belirleme yöntemlerine ilişkin görüşlerini belirlemektir.Bu çalışmada, araştırma deseninin güçlendirilmesinde kullanılan yöntemlerden birisi olan karma yöntem kullanılmıştır. Bu bağlamda nitel ve nicel veriler için iki farklı araştırma deseni kullanılmış ve araştırma sonucunda elde edilen bulgular birbirleriyle ilişkilendirilerek yorumlanmıştır.Çalışma Ankara ili sınırları içerisinde bulunan 1 vakıf 4 devlet üniversitesinin, okulöncesi eğitimi, sınıf öğretmenliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi, ilköğretim fen bilgisi öğretmenliği, ilköğretim matematik öğretmenliği, ortaöğretim matematik eğitimi, ortaöğretim fen eğitimi programlarında öğrenimlerine devam eden 719 öğretmen adayı üzerinde gerçekleştirilmiştir.Çalışmada gerekli verilerin toplanmasında ?Durum Belirleme Tercihleri Ölçeği?, ?Güdülenme ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği?, ?Öğrenme Biçemleri Ölçeği? ve araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ayırma analizi ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır.Yapılan ayırma analizi sonucunda yeni durum belirleme yöntemlerini yüksek ve düşük düzeyde tercih eden öğretmen adaylarını ayırmada; karmaşık oluşturmacı sınav türünü tercih düzeyinin, bilişötesi öğrenme stratejisini benimseme düzeyinin, işitsel öğrenme biçemini benimseme düzeyinin ve bedensel öğrenme biçemini benimseme düzeyinin etkili olduğu belirlenmiştir. Karmaşık oluşturmacı sınav türünü yüksek ve düşük düzeyde tercih eden öğretmen adaylarını ayırmada ise yeni durum belirleme yöntemlerini tercih düzeyinin, basit seçmeli sınav türünü tercih düzeyinin, eleştirel düşünme öğrenme stratejisini benimseme düzeyinin, görsel öğrenme biçemini benimseme düzeyinin ve yineleme öğrenme stratejisini benimseme düzeyinin (negatif yönde) etkili olduğu belirlenmiştir.Yapılan içerik analizi sonucunda öğretmen adaylarının; klasik ve yeni durum belirleme yöntemlerinin birlikte kullanılmasını tercih etmeleri; öğrenme biçemi, çalışma yöntemi gibi öğrenmeye ilişkin özelliklerinin, bireysel yeteneklerinin ve öğrenmeye ilişkin bakış açılarının durum belirleme tercihleri üzerinde etkili olması; yeni durum belirleme yöntemleriyle değerlendirilmelerinin öğrenmelerini olumlu yönde etkilemesi öne çıkan bulgular arasında gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the learning characteristics which discriminate pre-service teachers who prefer alternative assessment methods and complex constructivist exam type strongly from the ones who prefer these methods and exam types half heartedly. Also, in this study it is aimed to assess pre-service teachers? views about these assessment methods.In this study, mixed method was used to strengthen the research design. So two different research design was used for quantitative and qualitative part of the study.Working group of the study included 719 pre-service teachers who receive education on preschool education, primary school education, computer education and instructional technology, elementary science education, elementary mathematics education, secondary science education and secondary mathematics education departments of five universities (one private, four state) located in Ankara Turkey.In order to collect data, ?Assessment Preference Inventory?,? Motivated Strategies for Learning Questionnaire?, ?Learnig Modalities Qestionnaire? and interview form which were developed by researcher were used. To analyze the collected data, discrimant analysis and content analysis were done.Discrimant analysis results showed us that level of preferring complex constructivist exam type, metacognition learning strategy, auditory learning modality and kinesthetic learning modality were significantly effective to discriminate pre-service teachers who prefer alternative assessment methods strongly and half heartedly. On the other hand, results showed us that level of preferring alternative assessment methods, simple choice exam type, critical thinking learning strategy, visually learning modality and rehearsal learning strategy (negative way) were significantly effective to discriminate pre-service teachers who prefer complex constructivist exam type strongly and half heartedly.The content analysis results showed us that pre-service teachers; prefer being assessed by both alternative and traditional assessment methods, state that their learning characteristics such as learning modalities, and study strategies affect their assessment preference. On the other hand, pre-service teachers think that being assessed with alternative assessment methods affects their learning in a positive way. Moreover, according to pre-service teachers their approaches to learning also afffect their assessment preference.