Almanya, Danimarka, Birleşik Krallık, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de yükseköğretim programlarında kalite güvencesi ve akreditasyon süreci
Quality assurance and accreditation process regarding higher education programs in Germany, Denmark, United Kingdom, Australia, United States of America and Turkey
  1. Tez No: 274630
  2. Yazar: DİLŞAD AYDINALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET A. KISAKÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Bologna sürecine dahil olan Almanya, Danimarka, Birleşik Krallık ile Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yükseköğretim programlarında uygulanan kalite güvence sistemlerinin incelenmesi, karşılaştırılması ve Türkiye için yükseköğretim programlarında etkin bir kalite güvence sistemi önerisinde bulunulması amaçlanmıştır.Kesit alma modeli kullanılan bu araştırmanın evrenini dünya ülkeleri oluştururken, örneklemini ise dünyanın farklı kıtalarından seçilmiş olan ve yükseköğretim programlarında kalite güvencesi ve akreditasyon konularında çalışmalar yürütmekte olan Almanya, Danimarka, Birleşik Krallık, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye oluşturmuştur.Doküman incelemesi yöntemi doğrultusunda, alanyazın taraması ve internet aracılığıyla ulaşılan makalelerin, raporların ve web sitelerinin incelenmesi sonucunda Almanya, Danimarka, Birleşik Krallık, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de yükseköğretim programlarında kalite güvencesi ve akreditasyonun amacı ve süreçlerin işleyişi ile ilgili veriler elde edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgular; Almanya, Danimarka, Birleşik Krallık, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'de kalite güvencesi ve akreditasyon süreçlerinin, yükseköğretim kurumları ve/ veya programlarında kalitenin geliştirilmesi ve güvenirliliğinin arttırılması, kurum ya da programa mali destek sağlanması, akademik arenada saygınlık kazanılması, öğrenci hareketliliğinin sağlanabilmesi ve derece programlarının şeffaflığının arttırılması gibi amaçlarla gerçekleştirildiğini göstermektedir. Ancak, incelenen ülkelerde uygulanan kalite güvencesi ve akreditasyon süreçlerinin işleyişinde çeşitli farklılıklar olduğu görülmüştür.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda Türkiye'deki yükseköğretim programlarında dış kalite güvencesinin işleyişi konusunda eksiklikler belirlenmiştir. Bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The intention of this study is to analyze and compare quality assurances that are practiced in higher education programs in Germany, Denmark and United Kingdom which also participate to the Bologna Process; also in higher education programs in Australia and United States of America; and to propose an effective system of quality assurance regarding higher education programs in Turkey.Population of this cross sectional research is worldwide. Sample is various countries from different continents such as Germany, Denmark, United Kingdom, Australia, United States of America and Turkey, where studies on accreditation and quality assurances in higher education programs are being carried out.In the context of documentation analysis method, literature was investigated and web based documents were evaluated, in order to access reports or academic articles. Accordingly, data were obtained on the purpose of accreditation and quality assurances as well as the functioning of the processes in Germany, Denmark, UK, Australia, USA and Turkey.Research findings demonstrate that in the sample countries, accreditation and quality assurance processes were performed for improving quality, enhancing reliability, increasing transparency, acquiring financial support, attaining academic prestige and ensuring student mobility, regarding higher education institutions or programs. However, discrepancies were observed throughout the sample countries, referring to the functioning of accreditation and the quality assurance processes.In accordance with research findings, deficiencies on the functioning of the external quality assurance in Turkish higher education programs are ascertained. In order to remedy such deficiencies, proposals are suggested.