Türkiye ve İngiltere'de çok satılan çocuk kitaplarının biçimsel ve içerik özellikleri açısından karşılaştırılması
Comparison of formal and content properties of bestselling children's books in Turkey and England
- Tez No: 274640
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, 2008 yılında Türk ve İngiliz çocuk edebiyatından en çok satılan üçer yapıtın biçimsel ve içeriksel özellikleri bakımından değerlendirilmeleri ve karşılaştırılmaları amaçlanmıştır. İncelenen yapıtlar arasındaki benzerlik ve farklılıkların belirlenmesiyle, her iki ülkedeki ?çocuk edebiyatı? anlayışına açıklık kazandırmaya yönelik bulguların ortaya konması amacıyla, Türk çocuk yazınından Mavisel Yener ?Evinden Kaçan Masal?, Muzaffer İzgü ?Anneannem Cankurtaran?, Sevim Ak ?Puf, Pufpuf, Cuf, Cufcuf ve Cino? ; İngiliz çocuk yazınından, Anthony Browne, ?Parktaki Sesler? (Voices in the Park), Dick King ? Smith ?Leydi Lolipop? (Lady Lolipop), Jeff Kinney ?Haylaz Bir Çocuğun Günlüğü? (Diary of a Wimpy Kid) adlı eserler biçimsel, içeriksel ve görsel özellikleri bakımından incelenmiştir. İncelenen eserleri bir bütün olarak değerlendirebilmek amacıyla iki toplumun da çocuk yazını, tarihsel gelişimleri açısından ele alınmıştır. Çalışmada ayrıca kuramsal çerçeve dahilinde çocuk yayınlarında bulunması gereken biçimsel, içeriksel ve görsel özelliklere ilişkin bilgiler verilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular iki farklı kültürün çocuk kitaplarındaki iç yapı ve dış yapı özelliklerinin benzer nitelikte olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The intetion of this study is to evaluate and make a comparison between the bestselling children?s books in the year 2008 from Turkish and English literature (three books each) in terms of form and content properties. By means of determining the similarities and diversities of books studied, it is meant to put forward some substantial findings on the understanding of ?children?s literature? in both countries. The books which are studied in the framework of formal, content and visual features are Evinden Kaçan Masal by Mavisel YENER; Anneannem Cankurtaran by Muzaffer İZGÜ; Puf, Pufpuf, Cuf, Cufcuf ve Cino by Sevim AK from Turkish children?s literature; Voices in the Park by Anthony BROWNE; Lady Lollipop by Dick-King SMITH; Diary of a Wimpy Kid by Jeff KINNEY from British children?s literature. In order to evaluate all the studied books as a whole, both communities? children?s literature is considered in terms of their historical background. In addition to that, the study also deals with the formal, content and visual properties required for children?s publications as the theoretical framework. The results demonstrate that both Turkish and English children?s books show significantly similar properties both in form and content.